Podstawowym celem wykonania gastroskopii jest diagnostyka chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, stanów zapalnych przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz w celu wykluczenia zmian nowotworowych. Oprócz wskazań diagnostycznych, badanie może być wykonywane z powodu podejrzeń obecności ciał obcych lub polipów (gastroskopia terapeutyczna) z możliwością wykonania biopsji, polipektomii i innych zabiegów, np. zamykania przetok, czy obliteracji żylaków przełyku.
Diagnostyka endoskopowa w Kielcach – gastroskopia
Badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego w znieczuleniu miejscowym przeprowadzają specjaliści Pracowni gastroskopii NZOZ Artimed. Oferta obejmuje gastroskopię z testem na obecność Helicobacter pylori oraz badanie z konsultacją lekarską i pobraniem materiału (wycinka) do dalszych badań mikroskopowych. Podczas wywiadu, który przeprowadza specjalista gastrolog, pacjent otrzymuje wszystkie informacje, dotyczące przygotowania do gastroskopii. W ramach struktury palcówki, swoje usługi świadczą świadczą ponadto specjaliści w ramach Poradni żywieniowo-dietetycznej.
Gastroskopie z testem Helikobacter pylori oraz gastroskopie z badaniem histopatologicznym należą do świadczeń odpłatnych, oferowanych przez Poradnię endoskopii przewodu pokarmowego Szpitala Kieleckiego św. Aleksandra, która działa w ramach Oddziału Chirurgii Ogólnej. W ramach Poradni wykonywana jest ponadto kolonoskopia diagnostyczna i zabiegowa, duodenoskopia, rektoskopia oraz badanie przewodów żółciowych i trzustkowych z możliwością endoskopowego usunięcia złogów (ECPW). Diagnostykę żołądka i dwunastnicy zapewnia również obecna w strukturach Szpitala Pracownia RTG oraz USG.
Leczenie i poradnictwo m.in. w zakresie choroby refluksowej przełyku, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, należy do świadczeń lek. med. Jolanty Maślanej. Specjalista pediatrii II stopnia, specjalista gastroenterolog posiada umiejętności w zakresie patofizjologii, diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego, w tym wykonywania zabiegów endoskopowych w pełnym zakresie (gastroskopia, kolonoskopia, diagnostyka przy użyciu kapsuły endoskopowej, pH-metria przełyku). Do zakresu specjalizacji lekarza zalicza się również leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna.