Badanie endoskopowe przełyku, żołądka i dwunastnicy to możliwości, jakie zapewnia nowoczesna forma diagnostyki z użyciem gastroskopu – elastycznego aparatu, na końcu którego umieszczona jest mikrokamera z szerokim polem widzenia. Podczas wprowadzania i w trakcie samego badania, którego celem jest ocena błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego, rejestrowany jest kolorowy obraz, który następnie jest wyświetlany na wysokiej jakości monitorze. Oprócz diagnostyki, badanie może mieć cel zabiegowy i w trakcie jego trwania pobierany zostaje materiał do dalszej oceny HS m.in. pod kątem obecności bakterii Helicobacter pylori.
Diagnostyka chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego w Lublinie
Videogastroskopia, w tym przeznosowa (mini), a ponadto endosonografia endoskopowa (EUS), polipektomie oraz obliteracje nabłonka w przełyku Barretta to tylko niektóre badania i zabiegi, wykonywane w Pracowni Badań Endoskopowych ZOZ Gastromed. Jednostkę tworzą 3 gabinety: dezynfekcji i sterylizacji sprzętu endoskopowego, pokój przygotowawczy do badań oraz sala intensywnego nadzoru. Badania w technologii HD wykonywane są wideoendoskopami Pentax, Fujinon i Olympus. Wyposażenie Pracowni stanowią także diatermie elektrochirurgiczne EMED ES 350, ERBE D200 oraz Olympus ESG-400.
Gastroskopie znajdują się także w zakresie świadczeń Ośrodka Gastroenterologii z kliniką jednego dnia, działającego w ramach Centrum Medycznego Sanitas. Badania obejmują biopsje z oceną mikroskopową w przypadku stwierdzenia wrzodu żołądka, polipa lub innych zmian, oraz testy na obecność bakterii Helicobacter pylori. Procedury zabiegowe obejmują także polipektomie, zahamowanie krwawienia w dwunastnicy, żołądku lub przełyku. Placówka oferuje możliwość miejscowego znieczulenia. Diagnostyka endoskopowa obejmuje ponadto kolonoskopie i rektoskopie.
Gastroenterologia i endoskopia to podstawowe obszary zawodowej aktywności lek. med. Katarzyny Niewęgłowskiej-Wróblewskiej. Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista gastroenterolog jest członkiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, a jej kwalifikacje w zakresie endoskopii przewodu pokarmowego potwierdzają Dyplomy Umiejętności w dziedzinach panendoskopii i kolonoskopii, wydane przez PTG. W swojej praktyce zajmuje się leczeniem m.in. refluksu żołądkowo-przełykowego, choroby wrzodowej oraz stanów zapalnych żołądka, jak również diagnostyką schorzeń proktologicznych, wykonując USG transrektalne.