Gastroskopia to profilaktyczne badanie gastrologiczne, polegające na założeniu do żołądka (przez usta) endoskopu (jest to elastyczna rurka na której znajdują się tzw. tory wizyjne, pozwalające na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na monitorze). Badanie to pozwala na dokładną ocenę przełyku, żołądka oraz opuszki dwunastnicy (m.in. pod względem wyglądu błony śluzowej, soku żołądkowego oraz elastyczność ścian). Wskazaniami do wykonania gastroskopii są m.in. przewlekłe zapalenie żołądka, krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, zgaga oraz wymioty. Przed wykonaniem badania gardło pacjenta zostaje znieczulone za pomocą specjalnego sprayu. Czas trwania badania wynosi zazwyczaj kilka minut. Gastroskopie wykonuje lekarz specjalista internista lub chirurg.
Szczecińskie placówki medyczne, mające w swojej ofercie badania gastroskopowe
Centrum Medyczne Sonomed to placówka medyczna, w której świadczone są usługi z zakresu diagnostyki oraz leczenia chorób układu pokarmowego. Można tu wykonać badanie gastroskopowe, podczas którego możliwe jest pobranie wycinków błony śluzowej, (celem oceny zakażenia Helicobacter pylori). Oprócz gastroskopii w placówce Sonomed wykonać można także kolonoskopie oraz kapsułkę endoskopową.
W celu wykonania gastroskopii można udać się do Poradni Gastroenterologicznej szczeińskiej kliniki Porta Medyk w Szczecinie. W placówce w trakcie badanie wykorzystywany jest nowoczesny wideoendoskop, dzięki temu lekarz wykonujący badanie widzi na monitorze badany obszar. W ofercie znajdują się także inne procedury z zakresu diagnostyki gastrologicznej, w tym gastroskopia z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego, kolonoskopia oraz kolonoskopia z polipektomią (usunięciem polipa).
Gastroskopie ma w swojej ofercie także Spółdzielnia Pracy Lekarzy Specjalistów MEDICUS, gdzie wykonać można również inne badania z zakresu gastroenterologii, do których należą testy ureazowe, rektosigmoidoskopia i kolonoskopia. W placówce przeprowadzić można również pobranie wycinka ze zmiany stwierdzonej w trakcie badania endoskopowego, usunięcie różnego rodzaju zmian patologicznych, które zostały stwierdzone podczas badania endoskopowego oraz ekspertyza histopatologiczna wycinków pobranych w czasie badania histopatologicznego.