Gastroskopia uznawana jest za najskuteczniejszą metodę diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Przeprowadzana może być zarówno w celu diagnostycznym, jak i terapeutycznym. W trakcie gastroskopii diagnostycznej wykonać można również test ureazowy (metoda wykrywania obecności bakterii Helicobacter pylori w błonie śluzowej żołądka) lub biopsję. Gastroskopia zabiegowa pozwala m.in. na usuwanie polipów lub zmian płaskich, tamowanie krwawień, usuwanie ciał obcych oraz opaskowane i obliterację żylaków przełyku. Umożliwia ona także wytwarzanie przetok odżywczych (u pacjentów z brakiem możliwości odżywania samodzielnego). Pacjent na badanie zgłosić się powinien na czczo.
Gastroskopia w Warszawie – gdzie można udać się na badanie
Na gastroskopię udać się można do lek. med. Piotra Pniewskiego, specjalisty chorób wewnętrznych. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, a doświadczenie zawodowe zdobywał w Zakładzie Endoskopii i Elektrodiagnostyki w Lecznicy Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej w Warszawie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego. Ukończył kurs podyplomowego Europejskiego Towarzystwa Gastroskopii i Endoskopii. Oprócz gastroskopii (z wykonaniem testu ureazowego i pobraniem wycinków do badania histopatologicznego) wykonać może także kolonoskopię, jego oferta obejmuje ponadto rektoskopię oraz sigmoidoskopię.
Gastroskopie wykonuje także dr n. med. Anna Cybulska, specjalistka gastroenterolog, która doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Gastrologii Instytutu Żywności i Żywienia Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Wykonuje zarówno gastroskopie diagnostyczne, jak i lecznicze (z zabiegiem polipektomii lub tamowania krwawień). Jej oferta obejmuje ponadto diagnostykę i leczenie chorób narządów jamy brzusznej, choroby refleksowej oraz nieswoistego zapalenia jelit.
Badanie gastroskopowe w swojej ofercie posiada także dr n. med. Janusz Milewski, specjalista gastroenterolog. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Klinice Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Przeprowadza gastroskopię, którą w razie konieczności łączy z testem ureazowym i pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Udać się do niego można również na kolonoskopię, polipektomię oraz enteroskopię. Jego oferta obejmuje ponadto dysekcję podśluzówkową, endomikroskopię, endosonografię oraz ECPW, czyli endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną.