Czym zajmuje się hematolog dziecięcy?
Hematolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób krwi, układu krwiotwórczego, węzłów chłonnych, zaburzeń krzepnięcia, a także schorzeń z zakresu hematoonkologii u osób do 18. roku życia. Właśnie dlatego nazywany jest nierzadko „lekarzem od krwi”. Specjalista ten opiekuje się pacjentami cierpiącymi m.in. na takie schorzenia jak anemia, małopłytkowość, chłoniaki, białaczki, skazy krwotoczne, trombofilie, leukopenia, czerwienica, nadpłytkowość czy zespoły mieloproliferacyjne.
Co leczy hematolog dziecięcy?
- Białaczka
- Chłoniaki
- Niedokrwistość
- Niedobór żelaza
- Zaburzenia krzepnięcia krwi
- Neutropenia
- Obniżenie ilości białych krwinek
- Małopłytkowość i nadpłytkowość
- Zaburzenia prawidłowej funkcji szpiku kostnego
- Zaburzenia odporności
- Zmiany hematologiczne w przebiegu chorób przewlekłych dotyczących innych narządów
- Problemy z węzłami chłonnymi, śledzioną, naczyniaki oraz inne zmiany skórne związane z zaburzeniami hematologicznymi
Kiedy pójść z dzieckiem do hematologa?
O chorobach hematologicznych mogą świadczyć różne objawy, dlatego wizyta u hematologa dziecięcego powinno być poprzedzona konsultacją z lekarzem pierwszego kontaktu. Wskazaniem do spotkania z takim specjalistą może być m.in. bladość lub zażółcenie skóry, częste siniaki i krwiaki, nadżerki w jamie ustnej czy krwawienia z nosa. Konsultacja może być niezbędna również w przypadku braku apetytu, nawracających infekcji, spadku masy ciała, przerostu dziąseł, łamliwości paznokci i włosów, a także zmęczenia i senności – jeżeli przypuszcza się, że dolegliwości te mają związek z układem krwiotwórczym, węzłami chłonnymi, zaburzeniami krzepnięcia bądź schorzeniami z zakresu hematoonkologii.
Objawy, które mogą wskazywać na choroby hematologiczne:
- bladość lub zażółcenie skóry,
- częste siniaki i krwiaki,
- nadżerki w jamie ustnej,
- krwawienia z nosa,
- brak apetytu,
- nawracające infekcje,
- spadek masy ciała,
- przerost dziąseł,
- łamliwość paznokci i włosów,
- zmęczenie, senność.
Jak przygotować się do wizyty dziecka u hematologa?
Na wizytę do hematologa dziecięcego należy zabrać wcześniejszą dokumentację medyczną dziecka oraz spis przyjmowanych przez niego aktualnie leków. Poza tym spotkanie ze specjalistą nie wymaga specjalnych przygotowań. Celem pierwszej konsultacji jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego – związanego przede wszystkim z historią aktualnych dolegliwości oraz chorobami występującymi w rodzinie pacjenta.
W jaki sposób odbywa się wizyta u lekarza hematologa dziecięcego?
Podczas wizyty specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski z pacjentem bądź jego opiekunem. Zleca przy tym odpowiednie badania. Podstawą jest badanie morfologiczne krwi obwodowej, natomiast do badań hematologicznych zalicza się także różnicowanie zaburzeń składu krwi, biopsję szpiku kostnego/węzłów chłonnych, USG jamy brzusznej, badania genetyczne i molekularne, testy białkowe, rozpoznawanie zaburzeń hemostazy, cytometrię przepływową, PET oraz RTG jamy piersiowej.
Wybrane badania:
- morfologiczne krwi obwodowej,
- różnicowanie zaburzeń składu krwi,
- biopsja szpiku kostnego/węzłów chłonnych,
- USG jamy brzusznej,
- badania genetyczne i molekularne,
- testy białkowe,
- rozpoznawanie zaburzeń hemostazy,
- cytometria przepływowa,
- PET,
- RTG jamy piersiowej.
Hematolog prywatnie – koszty i dostępność
Konsultacja pediatryczna u specjalisty hematologa kosztuje ok. 300 zł za jedną wizytę. Ceny natomiast różnią się w zależności od rozmaitych czynników, a w tym w szczególności od lokalizacji danego gabinetu. Pragniemy przy tym podkreślić, że w wybranych placówkach pacjenci mogą również skorzystać z wizyty u hematologa online.