Czym zajmuje się implantolog?
Stomatolog implantolog to specjalista, do którego należy się zgłosić w przypadku braków w naturalnym uzębieniu. Jest to lekarz, który zajmuje się uzupełnianiem braków zębowych – zgodnie z dostępnymi możliwościami oraz oczekiwaniami pacjenta. W tym celu wykorzystuje implanty zębowe, które nie wymagają ingerencji w zęby sąsiadujące z powstałą w zgryzie luką. To niewielkie elementy składające się z małego wkrętu umocowanego na stałe w kości szczęki lub żuchwy, na których jest wykonywana korona zęba. Implanty zębowe powstają zazwyczaj z tytanu, rzadziej z cyrkonu.
Do głównych zadań stomatologa implantologa należy więc uzupełnianie braków w uzębieniu pacjenta powstałych na skutek próchnicy, choroby przyzębia, urazów mechanicznych lub braku zawiązka bądź zawiązków zębów stałych. Implant zębowy, który został wszczepiony w kość, wygląda bardzo naturalnie, dzięki czemu w znacznym stopniu poprawiana jest ogólna estetyka uśmiechu pacjenta. Należy jednak podkreślić, że leczenie implantologiczne przywraca również pacjentowi utracone uprzednio naturalne funkcje uzębienia.
Luka w zgryzie, nawet pojedyncza, może powodować rozchwianie, przechylanie się i przemieszczanie się zębów, które są umiejscowione w jej sąsiedztwie. W efekcie jej występowania może również dojść do wychylenia się zębów przeciwstawnych, zaniku kości wyrostka zębodołowego w obszarze utraconego zęba, a nawet do recesji dziąsłowych w okolicy zębów sąsiadujących z luką. Braki w uzębieniu skutkują także zaburzeniami artykulacji, utrudnionym spożywaniem posiłków, próchnicą oraz wadami zgryzu. Zadaniem stomatologa implantologa jest eliminacja wskazanych dolegliwości – w takim stopniu, w jakim jest to możliwe.
Jak przebiega konsultacja u implantologa?
Wizyta u stomatologa implantologa różni się w zależności od jej rodzaju. Podczas konsultacji implantologicznej lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, po czym wykonuje niezbędne badanie stomatologiczne. Na podstawie tak zebranych informacji zleca wykonanie konkretnych badań obrazowych. Na koniec przygotowuje plan leczenia i prezentuje pacjentowi harmonogram jego realizacji oraz szczegółowy kosztorys.
Czasami niezbędne okazują się wybrane czynności przygotowawcze, które mają na celu przygotowanie pacjenta do planowanego zabiegu stomatologicznego. Należy do nich między innymi podniesienie dna zatoki szczękowej. Przed wszczepieniem implantu zęba konieczne może być również wykonanie zabiegu odtwórczego tkanki kostnej, która uległa zanikowi. W kolejnym etapie dochodzi do wszczepiania implantu
Ile kosztuje wizyta u implantologa?
Koszt wizyty u stomatologa implantologa specjalizującego się we wszczepianiu implantów zębowych, a tym samym w uzupełnianiu braków w uzębieniu, jest uzależniony od rozmaitych czynników. Na jego wysokość wpływa między innymi lokalizacja wybranego gabinetu stomatologicznego, a także renoma implantologa. Cena konsultacji implantologicznej to mniej więcej 100–450 zł. Niejednakowe są również ceny implantów zębowych. Koszt ich wykonania jest uzależniony w szczególności od liczby miejsc w uzębieniu wymagających uzupełnienia, a także materiału, z którego wykonany zostanie wszczep.