Aby wypełnić ubytki zębowe, powstające w naturalnym zgryzie po utracie jednego lub kilku zębów, wykorzystuje się implanty zębowe. Podczas zabiegu implantologicznego najczęściej najpierw dochodzi do nacięcia dziąsła oraz wywiercenia odpowiedniej wielkości otworu w kości, który ma utworzyć specjalne łoże kostne. Tam lekarz umieszcza implant jałowy, zabezpieczony śrubą, by następnie zaszyć dziąsło. Po kilkunastu dniach, gdy miejsce, poddane zabiegowi, jest już wygojone, zostają zdjęte szwy, a potem następuje samo założenie implantu (trwa około 2-3 godzin). Implant pozostaje w dziąśle około 3-6 miesięcy, by mógł się zrosnąć z tkanką kostną pacjenta. Potem trzeba jeszcze odsłonić implant i wymienić śrubę zamykającą na śrubę gojącą. Dopiero dwa tygodnie później można dokonać protetycznej odbudowy na implantach. Wszelkie prace są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Obecnie istnieje też możliwość przeprowadzenia procedury przy wykorzystaniu śruby gojącej już na samym początku, co pozwala uniknąć etapu odsłonięcia implantu.
Implantologia stomatologiczna w Bydgoszczy
Implanty zębowe w swoim gabinecie może założyć lek. dent. Wojciech Henning, posiadający specjalizację ze stomatologii ogólnej. Wiedzę z zakresu zabiegów implantologicznych zdobywał na specjalistycznych kursach - w 2005 roku przeszedł kurs szkoleniowy „Implanty śródkostne – nowe możliwości rehabilitacji protetycznej braków uzębienia”, a w kolejnym roku ukończył praktyczny kurs „krok po kroku” systemu implantów Neoss. Wykonuje nie tylko wszczepienie implantu, ale również zajmuje się estetyczną odbudową protetyczną na implantach.
Leczenie implantologiczne zębów znajduje się w ofercie bydgoskiej Kliniki Stomatologii Implantologicznej. Placówka ta, powstała w 2008 roku, zajmuje się stomatologią w różnym zakresie, jednak jej główną specjalizacją jest implantologia. Przy zabiegach implantologicznychwykorzystywana jest technologia PIEZOSURGERY. Specjaliści stosują tam implanty Alpha-Bio, Neoss, Q-Implant oraz Zimmer. Na implantach wykonują korony licowane porcelaną lub na podbudowie z tlenku cyrkonu.
Założenie implantów zębowych przeprowadzić może także chirurg stomatolog lek. dent. Marek Gatz. Przynależy on do stowarzyszenia Implant Masters Poland. W 2001 roku wziął udział w II Seminarium Naukowym Dni Implantologiczne Pułtusk 2001 „Kodeks leczenia implantologicznego”, a rok później uczestniczył w warsztatach „Implantoprotetyka natychmiastowa” w Krakowie. W roku 2015 natomiast odbył kurs medyczny Quintessenz, dotyczący komplikacji w chirurgii implantologicznej. Swoim pacjentom oferuje implanty ANKYLOS, XIVE oraz MIS Seven. Wykorzystuje także mosty tymczasowe MARYLAND, które zakłada na czas gojenia się miejsca po procesie implantacji.