AMD (wysiękowa postać zwyrodnienia plamki), DME (cukrzycowy obrzęk plamki) czy RVO (obrzęk plamki wtórny do niedrożności naczyń żylnych siatkówki) to tylko niektóre wskazania do zastosowania preparatu Avastin. Jego skuteczność w leczeniu schorzeń okulistycznych w terapii doszklistkowej jest porównywalna z Lucentisem, jednak w żadnym kraju nie posiada on rejestracji do podawania do gałki ocznej. Z uwagi na niższą cenę od innych preparatów jest on najczęściej stosowanym doszklistkowym lekiem na świecie „off label”- poza wskazaniami rejestracyjnymi, co oznacza, że na taką formułę podania leku zgodę musi wyrazić pacjent.
"Zastrzyk w oko" – zabiegi do komory ciała szklistego
Głównym centrum leczenia okulistycznego pacjentów chorych na cukrzycę w Trójmieście, jakie ponadto specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej – AMD jest Przychodnia Okulistyczna Dobry Wzrok w Gdańsku. Pacjenci chorzy na jaskrę mają tu zapewnione nowoczesne metody diagnostyczne oraz wszystkie formy laseroterapii. Iniekcje doszklistkowe z zastosowaniem m.in. preparatu Avastin, wykonywane są tu w ramach okulistyki zabiegowej, a procedury wykonuje lek. med. Agnieszka Jaszczuk-Maciejewska.
Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny Oculomedica w Bydgoszczy jest prywatną placówką medyczną oferującą kompleksowe usługi z zakresu okulistyki. Zabieg podania substancji czynnej do wnętrza gałki ocznej, z wykorzystaniem preparatów anty-VEGF (Avastin, Lucentis), stosuje się tu m. in. w retinopatii cukrzycowej oraz w przypadku chorób siatkówki, szczególnie w postaci wysiękowej zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Krótki, około 10 minutowy zabieg może być finansowany w ramach NFZ bądź prywatnie.
Jak wyjaśniają lekarze Kliniki Mediq w Legionowie, iniekcje do ciała szklistego to „stary” sposób leczenia, który dzięki dostępności nowych leków – Lucentisu i Avastyny odzyskał swoją popularność. Preparaty o charakterze przeciwciał monoklonalnych hamują tworzenie się nieprawidłowych naczyń w gałce ocznej. Podanie leku odbywa się w warunkach bloku operacyjnego z zachowaniem zasad aseptyki, a zabieg na kilka dni poprzedza zapuszczenie do oka kropli z antybiotykiem. Procedura realizowana jest w ramach Centrum Okulistyki, jakie powstało w strukturach Kliniki w 1996 r.
Stosowane w leczeniu mokrej postaci AMD iniekcje wewnątrzgałkowe to oferta Szpitala Okulistycznego Retina w Warszawie, gdzie oprócz Avastinu stosowany jest także Lucentis. Terapia obejmuje serię trzech zastrzyków w miesięcznych odstępach, której skuteczność następnie jest weryfikowana badaniami OCT. W dalszym etapie wskazaniem jest okresowa kontrola lekarska i zastrzyki przypominające. W schorzeniach tylnego odcinka oka specjalizuje się dr n. med. Agnieszka Nowosielska, specjalista II stopnia z okulistyki.
W zakresie diagnostyki i leczenia jaskry oraz terapii anty-VEGF, specjalizuje się lek. med. Ewa Kostuś, specjalista chorób oczu związana ze Specjalistycznym Ośrodkiem Okulistycznym we Wrocławiu. Związana z placówką od 2001 r., zajmuje się ponadto laseroterapią schorzeń siatkówki i YAG kapsulotomią. Iniekcje doszklistkowe Avastin są tu stosowane w celu zahamowania wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych w obrębie tkanek oka oraz cofaniu obrzęku siatkówki. Dyrektorem Medycznym Ośrodka jest dr n. med. Małgorzata Jarzębińska – Večeřova.
Kwalifikacja pacjentów do terapii doszklistkowej Eylea, Lutentis oraz Avastin w Klinice Okulus w Bielsku-Białej odbywa się na podstawie badania okulistycznego uzupełnionego o wykonanie angiografii fluoresceinowej lub badania OCT. Zabiegi mają charakter małoinwazyjny i są stosowane m.in. w leczeniu powikłań cukrzycy oraz zakrzepu żyły. Jak podkreślają specjaliści, w odróżnieniu od laseroterapii, iniekcje doszklistkowe dają nadzieję nie tylko na anatomiczną poprawę siatkówki, ale także na poprawę czynności plamki, skutecznie wpływając na poprawę ostrości wzroku.