Przy przewlekłych problemach z jelitem cienkim, grubym i przełykiem niezbędne są badania śluzówki przewodu pokarmowego. Alternatywą dla niekomfortowych badań takich jak gastroskopia czy kolonoskopia jest kapsułka endoskopowa MiroCam. To nieinwazyjne badanie polega na połknięciu kapsułki z zamontowaną w środku kamerą cyfrową wysokiej rozdzielczości. MiroCam przechodzi przez cały układ pokarmowy, wykonuje kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, a następnie przesyła je drogą radiową do zewnętrznego rejestratora. Cała procedura trwa około 11 godzin. Badanie jest metodą nieuciążliwą dla pacjenta. Analiza zdjęć śluzówki przewodu pokarmowego jest zalecana przy diagnostyce i leczeniu choroby Crohna, przy przewlekłych krwawieniach z przewodu pokarmowego, podejrzeniach guzów układu pokarmowego lub choroby trzewnej, a także przy zespole polipowatości przewodu pokarmowego. Badanie przeprowadza gastroenterolog.
Gdzie w Polsce można wykonać badanie jelita cienkiego, grubego i przełyku kapsułkami endoskopowymi MiroCam
Nieinwazyjne badanie za pomocą kapsułki MiroCam można przeprowadzić we Wrocławiu w Prywatnym Gabinecie Gastroenterologicznym GastroMed. Placówka oferuje badania endoskopowe przy użyciu systemu EVIS EXERA III. Jest to system endoskopii HDTV i NBI na bardzo wysokim poziomie obrazowania, używany nie tylko podczas diagnostyki, ale także przy operacjach endoskopowych. Gabinet posiada również cyfrowy ultrasonograf ALOKA Alpha 7, wykorzystujący technologię Ultimate Compounding Technologies i obrazowanie 3D/4D dzięki hemisferycznym głowicom wolumetrycznym HST+. Efektem jest fotorealistyczne obrazowanie w czasie rzeczywistym.
W Nowym Sączu kapsułki endoskopowe MiroCam za pomocą, których można zbadać jelito cienkiego, grube i przełyk dostępne są w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Gastro-Endomed. W swojej ofercie placówka posiada również inne formy badania układu pokarmowego, takie jak rektoskopia czy USG jamy brzusznej.
Również w Koninie istnieje możliwość przebadania się za pomocą kapsułki MiroCam – takie badanie można odbyć w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym „MEDYK”. W placówce zastosować można również inną, małoinwazyjną formę badania endoskopowego, jaką jest gastroskopia przeznosowa. Używa się do niego bardzo cienkiego aparatu Olympus GIF-XP180N o średnicy dwukrotnie mniejszej niż przy standardowych gastroskopach. Dzięki wprowadzeniu endoskopu przez nos pacjent nie ma odruchów wymiotnych i może swobodnie rozmawiać podczas badania.