Zmętnienie tylnej torebki soczewki po operacji zaćmy, czyli tzw. zaćma wtórna, występuje u 10 – 30% pacjentów i jest powikłaniem po prawidłowo przeprowadzonej operacji zaćmy, jakie powoduje spadek ostrości widzenia. Leczeniem z wyboru jest kapsulotomia laserowa ND:YAG, która polega na przerwaniu torebki tylnej promieniem lasera, przy minimalnej dawce energii.
Leczenie zaćmy wtórnej
Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego Mavit powstał w 2000 r. w celu przeprowadzania nowoczesnych zabiegów z zakresu okulistyki, a w szczególności laserowej korekcji wad wzroku. Profesjonalne wyposażenia umożliwia realizacje skomplikowanych procedur, w tym m.in. leczenie zaćmy wtórnej laserem YAG – zmętnienia tylnej torebki soczewki zw. kapsulotomią tylną. Oprócz niej, z użyciem lasera YAG realizowane jest także leczenie w zakresie jaskry (irydotomia oraz trabekuloplastyka – SLT). Lekarze wykonujący zabiegi laseroterapii w Centrum to specjaliści chorób oczu, m.in. dr n. med. Marcin Śwituła oraz lek. med. Magdalena Hys – Gawęda.
Kapsulotomia pojawia się najczęściej w okresie 6 – 18 miesięcy po operacji i objawia zamgleniem widzenia. Przy dużym spadku ostrości wzroku, istnieje konieczność leczenia, jakie polega ona na wykonaniu „okienka” w centralnej części soczewki. W jednym z wiodących ośrodków okulistycznych w Polsce, jakim jest Prywatny Szpital Weiss Klinik w Chorzowie, odbywa się to chirurgicznie lub laserowa, z użyciem lasera YAG. W zaćmie oraz laseroterapii specjalizuje się dr n. med. Wojciech Myga, chirurg, okulista. Oprócz medycyny okulistycznej, Klinika świadczy także usługi w zakresie chirurgii plastycznej.
Zabiegi laserem Trios firmy Lightmed oferuje Pryzmat – Mikrochirurgia Okulistyczna z Oddziałem Chirurgii Okulistycznej i blokiem operacyjnym w Gliwicach, gdzie wykonywane są procedury jednodniowe. Spółka świadczy kompleksową terapię okulistyczną, również w zakresie diagnostyki, poradnictwa i doboru materiałów. Bezpieczną i mało inwazyjną metodę leczenia schorzeń tylnego odcinka oka, jaką jest kapsulotomia laserowa realizuje specjalista chorób oczu – dr n. med. Sławomir Bolek oraz dr n. med. Marek Rzendkowski – były Ordynator Oddziału Okulistycznego Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach.
Leczenie zaćmy wtórnej laserem Nd YAG, perforując centralną część zmętniałej tylnej torebki soczewki, oferuje oddalona od Katowic o 60 km Klinika Okulus w Bielsku – Białej. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie, a tylna torebka po przerwaniu, nieusunięta stanowi podporę dla sztucznej soczewki, odgradzając ją od ciała szklistego. Klinika jest jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, jaki wprowadził Program Personifikacji Doboru Soczewki (PPDS) w zabiegach usuwania zaćmy. Placówka istnieje od 2002 r. i świadczy pełną diagnostykę oraz leczenie laserowe, a w ramach Oddziału Okulistycznego Chirurgii Jednego Dnia realizuje szeroki wachlarz chirurgii oczu. Od 2007 r. posiada Certyfikat ISO 9001:2008
Również w Bielsku – Białej, na Oddziale Okulistycznym Szpitala Zabiegowego BCM, operacje zaćmy wykonywane są nowoczesną metodą mikrocięcia i fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki zwijalnej, w znieczuleniu kroplowym. W ramach zabiegów laserowych, oprócz leczenia jaskry czy retinopatii cukrzycowej, wykonywane są także zabiegi kapsulotomii z zastosowaniem neodymowego lasera YAG. Oferta uwzględnia także ponadstandardowe zwijalne soczewki wewnątrzgałkowe, m.in. soczewki wieloogniskowe, eliminujące tzw. starczowzroczność – wtórne wszczepy dla osób po operacji zaćmy, którym nie wszczepiono sztucznej soczewki. Kierownikiem Oddziału jest lek. med. Wojciech Banyś. Pacjenci posiadający ubezpieczenie w NFZ są leczeni bezpłatnie.