Nawet prawidłowo przeprowadzona operacja zaćmy może przyczynić się do zmętnienia torebki tylnej soczewki, a ostrość wzroku spada. Wówczas rozwiązaniem jest kapsulotomia laserowa, czyli przecięcie tylnej torby soczewki. Zabieg laserem, czyli kapsulotomia, trwa maksymalnie kilka minut. Po jego zakończeniu przez chwilę widzenie może być niewyraźne.
Warszawscy okuliści leczą zaćmę wtórną
Do okulistów wykonujących kapsulotomia laserową należy dr n. med. Piotr Fryczkowski, absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Ksztalcił się także w Europejskiej Szkole Chirurgii Witeoretinalnej w Bremen i w klinice Augenklinik Universitatsallee. W 2004r. doktor założył prywatny Szpital Okulistyczny Retina, w którym pracuje do dziś. Doktor brał udział w konferencji „Aktualne kierunki diagnostyki i leczenie neuropatii jaskrowej” i w Ogólnopolskiej Konfrenecji „II Śląski Meeting Śiatkówkowy”, który odbył się w Katowicach. W szpitalu pracuje także dr n. med. Agnieszk Siennicka, specjalista okulista II stopnia, członek Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Zawodowo interesuje się przede wszystkim chorobami siatkówki, jak jaskra i zaćma, w tym leczeniem laserowym. Doktor uczestniczyła w warsztatach szkoleniowych „Postępy w diagnostyce okulistycznej” i „Elektrofizjologia Narządu Wzroku”. W Instytucie Jaskry i Chorób Oka leczy prof. zw. dr hab. med. Krystyna Czechowicz-Janicka, która w 2002r. została wyróżniona medalem „Optime de glaucomatologia merengi” za szerzenie wiedzy na temat jaskry, a w 2009r. srebrną statuetką „Perły Medycyny”. Doktor jest Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Pacjenci korzystający z usług Instytutu mogą też poddać się tutaj trabekuloplastyce i iridotomii laserowej.
W warszawskiej placówce ogólnopolskiej sieci klinik Lexum pracuje dr n. med. Agnieszka Jamrozy-Witkowska, specjalistka chorób oczu, członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i Niemieckiego Towarzystwa Okulistycznego. Poza kapsulotomią, pacjenci mogą skorzystać tutaj z laserowej korekcji wzroku czy np. poddać się operacji zaćmy z wszczepieniem soczewek torycznych lub multifokalnych. Takie zabiegi przeprowadza się także w Centrum Medycznym MAVIT. Laserowymi zabiegami zaćmy wtórnej zajmuje się prof. Nadzw. Marek Rękas, członek Europejskiego Towarzystwa Okulistycznego, który w laserowej korekcji wad wzroku kształcił się w Instytucie Mikrochirurgii Oka w Moskwie. Zaćmę leczy się tutaj za pomocą fakoemulsyfikatorów Infinity, Legacy 20000 i Constelation, które umożliwiają bezpieczne leczenie na każdym etapie rozwoju choroby.
Kapsulotomia w klinikach okulistycznych w Warszawie
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. W. Orłowskiego to kolejne miejsce, do którego mogą się udać pacjenci cierpiący na zmętnienie soczewki po operacji zaćmy. Ordynatorem Oddziału Klinicznego Okulistyki jest dr hab. n. med. Iwona Grabska-Literek, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie okulistyki. Przyjmuje tutaj między innymi lek. med. Irmina Jankowska-Lech, specjalista okulistyki. Klinika Medyczna „Sensor Cliniq”, część Szpitala Jednodniowego "Ibis”, zajęła wysokie miejsce w rankingu szpitali niepublicznych „Rzeczpospolitej” oraz tygodnika „Wprost”. W 2006r. zdobyła zaś nagrodę „Golden Euro” w kategorii „Nadzieje Polskiego Rynku”. Wykonywane są tutaj operacje zaćmy oraz kapsulotomia i inne zabiegi laseroterapii oka.