Klejenie żylaków metodą VenaBlock

Klejenie żylaków to jeden z najnowocześniejszych zabiegów mających na celu usunięcie zmienionych chorobowo naczyń żylnych. Jednym z dostępnych w Polsce systemów umożliwiających “sklejenie” żylaka jest VenaBlock. Oto lista 5 klinik, w których można się poddać zabiegowi z wykorzystaniem tej techniki.

Lekarze wykonujący klejenie żylaków metodą VenaBlock

Posiadamy w ofercie 2 specjalistów w 4 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 5 różnych placówkach. Usługa klejenie żylaków venablock jest najczęściej wykonywana przez chirurga naczyniowego, flebologa i angiologa.

lek. Konrad Tałasiewicz

flebolog, onkolog kliniczny

w Centrum Flebologii Klinika Zdrowych Nóg

dr n. med. Andrzej Nykaza

chirurg naczyniowy, flebolog

w UNA MEDICA

Klejenie żylaków metodą VenaBlock - informacje

VenaBlock to nazwa jednego z systemów klejenia żylaków. Choć nie jest to zabieg szczególnie popularny w Polsce, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem pacjentów. Wszystko dzięki małej inwazyjności i dobrym efektom.

Sala operacyjna w ArsMedis Sala operacyjna w ArsMedis

VenaBlock - co to takiego?

Tak jak i w innych technikach klejenia żylaków, tak również w przypadku metody VenaBlock, podczas procedury, do zmienionego chorobowo naczynia podawany jest specjalny klej. Następnie, pod wpływem ucisku wywołanego przez lekarza, ściany żył łączą się, doprowadzając z czasem do zwłóknienia żylaka. Dzięki temu, że stopniowo jest on wchłaniany przez okoliczne tkanki, nie ma konieczności jego chirurgicznego usuwania, a krew zostaje skierowana do zdrowych żył. Lekarze - chirurdzy naczyniowi, ogólni czy flebolodzy - którzy chcieliby usuwać swoim pacjentom żylaki systemem VenaBlock, muszą przejść teoretyczne i praktyczne szkolenia, a następnie uzyskać certyfikat.

Jak wygląda zabieg VenaBlock?

Procedura trwa średnio 40 minut i jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Lekarz nakłuwa chorobowo zmienione naczynie i wprowadza do jego wnętrza cewnik ze światłowodem, przez który następnie zostaje wpuszczony klej. Podanie substancji odbywa się przy użyciu specjalnego aplikatora w trakcie wycofywania cewnika z naczynia, a cała procedura przebiega pod kontrolą USG. Warto wiedzieć, że w przypadku VenaBlock proces klejenia żyły nie jest przeprowadzany skokowo, lecz w sposób ciągły, co daje doskonałe efekty. Z kolei stały ucisk głowicy USG na nogę powoduje natychmiastowe złączenie ścian naczynia.

Zalety techniki VenaBlock

Usuwanie żylaków z wykorzystaniem systemu VenaBlock posiada wiele zalet. Przede wszystkim, jest to procedura bezpieczna, bezbolesna i skuteczna. Zabieg trwa krótko, a rekowalescencja jest błyskawiczna - bezpośrednio po wyjściu z kliniki pacjent może powrócić do pełnej aktywności. Minimalna inwazyjność zabiegu sprawia, że nie pojawiają się po nim blizny ani siniaki. Dodatkowo, w większości przypadków nie ma konieczności noszenia wyrobów uciskowych po zakończeniu procedury, a zabieg bez przeszkód można wykonać o każdej porze roku. Co ciekawe, metodę VenaBlock można łączyć np. ze skleroterapią. Wówczas wykorzystuje się mniejszą ilość kleju, przede wszystkim do ostrzykiwania niewydolnych żył krętych oraz pajączków.

VenaBlock - wskazania i przeciwwskazania

Do zabiegu VenaBlock pacjenci są kwalifikowani na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz badania, jakim jest USG Doppler. Zabieg poleca się zwłaszcza pacjentom z przewlekłą niewydolnością żył kończyn dolnych, osobom otyłym i z obrzękami tłuszczowymi bądź limfatycznymi, pacjentom młodym i aktywnym zawodowo (ze względu na szybką rekonwalescencję) oraz osobom z żyłami znajdującymi się blisko nerwu.
Do przeciwwskazań zalicza się natomiast:

  • zakrzepicę żył głębokich
  • niektóre choroby skórne
  • niektóre choroby autoimmunologiczne
  • skórne odczyny alergiczne
  • trombofilię (nadkrzepliwość)

Klejenie żylaków metodą VenaBlock - gdzie w Polsce?

Gabinet zabiegowy w ArsMedis Gabinet zabiegowy w ArsMedis

Usuwanie żylaków techniką VenaBlock nie należy do popularnych zabiegów w Polsce. Pacjenci, którzy chcieliby poddać się zabiegowi, mogą wybrać się do m.in. warszawskiej Kliniki Flebologii oraz placówki Plus Med w Kielcach. Średnia cena zabiegu to około 4500 zł za jedną kończynę. Ostateczny koszt procedury jest ustalany podczas konsultacji z chirurgiem naczyniowym i zależy m.in. od miasta, placówki oraz stopnia zaawansowania choroby.

Więcej na temat klejenie żylaków metodą VenaBlock

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…