Rezonans magnetyczny może być stosowany zarówno do badania stawów dużych, jak stawy biodrowe czy staw kolanowy, jak i małych, jak nadgarstek, śródręcze czy śródstopie. Głównymi wskazaniami do tego typu badania są zmiany pourazowe. Dzięki rezonansowi magnetycznemu możliwe staje się między innymi ocenienie obecności płynu w jamie stawu, przemieszczeń czy zmian nowotworowych, które byłyby niewidoczne na zdjęciu rentgenowskim. Na rezonans magnetyczny stawów biodrowych należy zgłosić się na czczo ze względu na możliwość podania kontrastu, i przynieść ze sobą wyniki wszystkich wykonanych dotychczas badań obrazowych. Przyjmowane na co dzień leki zażyć można wówczas o stałej porze. Przeciwwskazaniem do badania jest rozrusznik serca, metalowe zastawki serca, wszczepione płytki ortopedyczne czy inne metalowe przedmioty wewnątrz ciała, jak klipsy na tętniaku w mózgu. Badania tego rodzaju przeprowadza specjalista diagnostyki obrazowej.
Rezonans magnetyczny stawów biodrowych w Polsce
Rezonans magnetyczny stawów biodrowych oferuje mieszcząca się w Malborku pracownia rezonansu magnetycznego Pro-Scan. Do tego celu stosowany jest tu aparat 1,5 T, pozwalający na wykonanie badań wszystkich stawów – skokowego, barkowego czy małych stawów, jak na przykład nadgarstek. W placówce wykonywany jest również rezonans magnetyczny dłoni oraz stóp, a także kanału kręgowego i rdzenia czy narządów miednicy mniejszej.
Rezonans magnetyczny stawów biodrowych znajduje się także w ofercie zlokalizowanego w Bielsku-Białej Szpitala pod Bukami. Badania wykonywane są tu przy pomocy nowoczesnego, wysokiej klasy aparatu O-scan firmy ESAOTE. Posiada on system otwarty, dzięki czemu korzystać mogą z niego również osoby cierpiące na klaustrofobię. Poza rezonansem magnetycznym stawów biodrowych, w Szpitalu pod Bukami wykonać można także rezonans stawu kolanowego, łokciowego i skokowego oraz stawów nadgarstka, podudzia czy uda.
Na rezonans magnetyczny stawów biodrowych udać można się również do mieszczącego się w Warszawie Centrum Medycyny Sportowej. W codziennej praktyce wykorzystywany jest tu aparat Ingenia 3.0T, który jest pierwszym na świecie urządzeniem, oferującym szerokopasmowe obrazowanie cyfrowe rezonansu magnetycznego w cewce RF, znajdującej się przy pacjencie, oraz pierwszym w Polsce cyfrowym aparatem o polu 3 Tesli, w pełni przystosowanym do badań sportowców w zakresie ortopedii, neurologii oraz kardiologii. Aparat posiada otwór o średnicy 70 centymetrów, co przyczynia się do zmniejszenia niepokoju podczas badania u pacjentów z klaustrofobią oraz gwarantuje redukcję szumu akustycznego, docierającego do osoby badanej, na poziomie 80 procent.