Kolonoskopię, czyli badanie całego jelita grubego wykonuje się w przypadku: badań profilaktycznych raka jelita, krwawień z dolnego odcinka pokarmowego, polipów jelita grubego a także choroby zapalnej jelit, uchyłkach jelita grubego czy zmian rytmów wypróżnienia. Lekarz może wykonać kolonoskopię diagnostyczną a także zabiegową.
Zbadać jelito grube
W Zespole Gabinetów Specjalistycznych Termedica mieszczących się w Poznaniu można poddać się badaniu endoskopowemu jelita grubego - kolonoskopii. Wykonywana jest tutaj nie tylko kolonoskopia diagnostyczna, ale także kolonoskopia diagnostyczna z biopsją (i badaniem histopatologicznym) oraz kolonoskopia z zabiegiem polipektomii prostej. Jednym z lekarzy przeprowadzającym to badanie jest dr Rafał Garstecki, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1997 i II stopnia od 2002 roku), który swoje doświadczenie zdobywa m.in. na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Urazów Wielonarządowych z Pododdziałem Chirurgii Gastroenterologicznej i Endokrynologii Szpitala Wojewódzkiego "Lutycka" w Poznaniu.
Specjalistyczne Centrum Gastrologii Gastromed w Białymstoku wśród badań endoskopowych wykonuje m.in. badania kolonoskopowe diagnostyczne, jak również profilaktyczne oraz zabiegowe. Podczas nich zostają pobrane wycinki do badań histopatologicznych a w trakcie kolonoskopii diagnostycznej - oceniającej błonę śluzową jelita grubego - często są wykrywane polipy, które potem lekarz może usunąć w trakcie kolonoskopii zabiegowej (podczas tego zabiegu także usunie ciało obce, poszerzy zwężenia oraz zahamuje krwawienia). Do kadry medycznej należy tutaj dr n. med. Jacek Lewandowski, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1990 i II stopnia od 1995 roku), który tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w roku 1998. W swojej praktyce lekarskiej specjalizuje się w proktologii.
W Szpitalu Mrągowskim im. Michała Kajki w Mrągowie działa Pracownia Endoskopowa, w której przeprowadzane są różne badania górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Do tych badań zalicza się tutaj kolonoskopię diagnostyczną oraz kolonoskopię z pobraniem wycinka (z 1-3 polipów), kolonoskopię z polipektomią z badaniem histopatologicznym a także gastroskopię, rektoskopię czy sigmoidoskopię. Badaniami takimi zajmuje się tutaj m.in. dr Agnieszka Pietroczuk-Mróz, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1999 i II stopnia od 2006 roku) oraz gastroenterologii (od 2010 roku), która pomaga także pacjentom w prywatnym gabinecie w Kętrzynie.
Na badanie całego jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego można udać się także do Centrum Zdrowia Matki, Dziecka i Młodzieży w Warszawie. Tutaj oprócz kolonoskopii lekarze przeprowadzą także rektoskopię oraz sigmoidoskopię. Z innych badań przeprowadza się tutaj diagnostyczną gastroduodendoskopię, badania patomorfologiczne biopsji błony śluzowej przewodu pokarmowego czy test ureazowy. Jednym z personelu medycznego jest tutaj dr Paweł Grochowicz, specjalista chirurgii ogólnej I i II stopnia (od 1981 i 1996 roku), który zajmuje się badaniami i leczeniem pacjentów z zakresu proktologii.
Nowy Szpital w Szprotawie z zakresu diagnostyki oferuje badania w pracowni gastroskopii i kolonoskopii. Pacjent, mający problem z jelitem grubym, może poddać się badaniu tego odcinka układu pokarmowego w kolonoskopii diagnostycznej (także zabiegowej). Ponadto wykonywana jest tutaj także rektoskopia i gastroskopia. Wszystkie te badania przeprowadzane są za pomocą nowoczesnych technik endoskopowych przez jednego ze specjalistów dr. Marka Kupisa, chirurga ogólnego i gastroenterologa, który specjalizację z tej pierwszej dziedziny zrobił w 1995 roku (I stopnień) oraz w 2002 roku (II stopień), natomiast egzamin specjalizacyjny z gastroenterologii zdał w roku 2012.
Pracownia Endoskopowa mieści się także w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Parczewie. Tutaj lekarze przeprowadzają nie tylko kolonoskopię diagnostyczną, ale także kolonoskopię z biopsją oraz kolonoskopię z usunięciem polipów. Wykonują także badanie gastroskopowe. Pacjentów na takie zabiegi przyjmuje tutaj dr Jacek Baćmaga, specjalista chorób wewnętrznych (II stopnia od 1999 roku) oraz gastroenterologii (od 2012 roku), który swoje doświadczenie zdobywał w 6. Szpitalu Wojskowym z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Dęblinie.