Podejrzenie raka jelita grubego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego i Crohna, jak również podejrzenie polipów, niedokrwistość i nieuzasadniona utrata masy ciała to główne wskazania do wykonania kolonoskopii. Badanie endoskopowe okrężnicy przeprowadzane jest zarówno w celu rozpoznania schorzeń (kolonoskopia diagnostyczna), jak i leczniczo (kolonoskopia terapeutyczna).
Diagnostyka dolnego odcinka jelita grubego w Krakowie
Kolonoskopia diagnostyczna z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego, a także kolonoskopia zabiegowa z usunięciem polipów oraz z leczeniem zmian naczyniowych należą do świadczeń, realizowanych przez zespół lekarzy Centrum Medycznego 4M Plus. W przypadku kolonoskopii diagnostycznej, badanie przeprowadza się w celu oceny powierzchni błony śluzowej jelita grubego za pomocą wprowadzonego przez odbyt kolonoskopu, o długości 130 do 200 cm. Znajdujące się w nim tory wizyjne pozwalają na wizualizację wnętrza przewodu pokarmowego na kolorowym monitorze. Badanie na prośbę pacjenta wykonywane może być w znieczuleniu miejscowym.
Pełny zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego realizuje Pracownia Endoskopii Szpitala Zakonu Bonifratrów Św. Jana Grandego, w tym również kolonoskopie, pozwalające ocenić błonę śluzową całego jelita grubego za pomocą kolonofiberoskopu. Wszystkie badania i zabiegi endoskopowe wykonywane są w warunkach szpitalnych, z dostępem do pełnego i nowoczesnego zaplecza chirurgicznego, diagnostycznego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Procedura w placówce wymaga wcześniejszej kwalifikacji na podstawie m. in. dowodu szczepień WZW i wyniku badania HBS.
Endoskopowe badanie diagnostyczne dolnego odcinka przewodu pokarmowego znajduje się także w ofercie Centrum Medycznego Skopia. W placówce do badania wykorzystywany jest nowoczesny endoskop zakończony kamerą wideo i źródłem światła, który posiada specjalny dodatkowy kanał, dzięki któremu lekarz może wprowadzać dodatkowe instrumentarium w celu m. in. usunięcia polipów nowotworowych bądź ciał obcych czy też likwidacji krwawienia przez elektrokoagulację naczyń. Przed zabiegiem pacjent może skorzystać ze znieczulenia miejscowego bądź płytkiego znieczulenia ogólnego.