Kolonoskopię diagnostyczną, czyli badanie jelita grubego, wykonuje się z kilku powodów, takich jak krwawienie do przewodu pokarmowego, niewyjaśniona niedokrwistość, podejrzenie raka jelita grubego a także przewlekła biegunka, nieswoiste zapalenia jelita grubego oraz konieczność badań przesiewowych w celu wykrycia polipów i nowotworu. Lekarz w czasie takiego badania posługuje się kolonoskopem, zakończonym elastycznym aparatem z kamerą, z której obraz przekazywany jest cyfrowo na monitor. Kolonoskopia diagnostyczna umożliwia obejrzenie całego jelita grubego wraz z końcowym odcinkiem jelita krętego.
Gdzie w Poznaniu można wykonać kolonoskopię diagnostyczną
Na zabieg kolonoskopii diagnostycznej można udać się na terenie Poznania do Pracowni Endoskopii Pokarmowej, znajdującej się w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Oprócz kolonoskopii diagnostycznej w pracowni tej przeprowadzana jest także kolonoskopia z biopsją oraz kolonoskopia z polipektomią (wycięcie od 1 do 3 polipów). Ponadto z innych badań endoskopowych można poddać się tutaj: gastroskopii diagnostycznej, gastroskopii z biopsją oraz gastroskopii z testem na Helicobacter Pyroli.
Badanie jelita grubego poprzez kolonoskopię diagnostyczną przeprowadza w Poznaniu lek. med. Maciej Mazur, specjalista chorób wewnętrznych (II stopnia od 1992 roku) oraz gastroenterolog (specjalizacja II stopnia w 1995 roku), który z zakresu takich badań odbył szkolenie, zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii i uzyskał dyplom umiejętności do wykonywania badań endoskopowych w zakresie kolonoskopii (Warszawa, 2006 rok). W swoim gabinecie, oprócz kolonoskopii, wykonuje także badanie rektosigmoidoskopii (badanie endoskopowe odbytnicy, esicy, zstępnicy), rektoskopię (badanie endoskopowe odbytnicy i esicy do 30 cm) a także zabiegi polipektomii i polipektomii większej (również z użyciem pętli diatermicznej).
Kolonoskopia diagnostyczna oferowana jest także przez dr n. med. Andrzeja Dryjasa, specjalistę chirurgii ogólnej (II stopnia od 1974 roku), który w swojej praktyce lekarskiej specjalizuje się w gastroenterologii. Doświadczenia z przeprowadzania badań endoskopowych (w tym również kolonoskopii) zdobywał w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz w tamtejszej Pracowni Endoskopii. Oprócz badań kolonoskopowych przeprowadza również badania rektoskopowe i gastroskopowe.