Jednym z badań, które pozwalają szybko i bezinwazyjnie wykryć schorzenia odbytu i jelita grubego, w tym nowotwory, jest kolonoskopia diagnostyczna. Zabieg wykonywany jest za pomocą giętkiego urządzenia, wyposażonego w kamerę - tzw. kolonoskopu, który wprowadza się przez odbyt do jelita grubego. Obraz z kamery przekazywany jest bezpośrednio do komputera, dzięki czemu lekarz może od razu analizować wyniki badania. Podczas kolonoskopii można również pobrać wycinek histopatologiczny do dalszego badania. Zabieg wykonuje się zarówno bez znieczulenia, jak i w znieczuleniu miejscowym oraz ogólnym. Badanie wraz z przygotowaniem trwa ok. pół godziny. Należy jednak pamiętać aby w przeddzień zabiegu powstrzymać się od jedzenia i picia oraz oczyścić jelita.
Placówki w Warszawie, w których można wykonać kolonoskopię diagnostyczną
Przy ul. Brzeskiej w Warszawie znajduje się centrum medyczne Endoterapia, które w swojej ofercie posiada kolonoskopię diagnostyczną. Zabieg wykonywany jest przy pomocy urządzenia marki Olympus, wyposażonego w kamerę oraz specjalne oprogramowanie, pozwalające lekarzowi analizować wyniki na bieżąco. Badanie przeprowadzane jest w trybie ambulatoryjnym, jednak pacjent tego samego dnia powinien pozostawać pod opieką osoby trzeciej. W Endoterapii można również wykonać gastroskopię oraz endoskopową ultrasonografię.
Kolonoskopię diagnostyczną przeprowadza także przyjmująca przy ul. Traktat Brzeski dr n. med. Aneta Obcowska, specjalista chirurgii ogólnej i proktologii. Doświadczenie z zakresu m.i.n przeprowadzania kolonoskopii zdobywała podczas stażu podyplomowego w Szpitalu Praskim w Warszawie. Jest autorką rozprawy doktorskiej na temat przydatności ultrasonografii przezodbytniczej. Jeśli istnieje taka potrzeba, badanie wykonuje w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym w obecności anestezjologa. Przeprowadza także anoskopię, rektoskopię oraz drobne zabiegi chirurgiczne w obrębie odbytu.
Kolonoskopia diagnostyczna znajduje się w ofercie Centrum Matki, Dziecka i Młodzieży przy ul. Armii Ludowej. Badanie wykonywane jest kolonoskopem o średnicy 10 mm i najczęściej przebiega w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz informuje, jak należy przygotować się do zabiegu. Poza kolonoskopią można tu też wykonać rektoskopię bądź sigmoidoskopie, czyli badanie odbytnicy i esicy, a także badania górnego odcinka przewodu pokarmowego, np. gastroskopię.