Czym zajmuje się endodoncja?
Endodoncja jest działem stomatologii zachowawczej, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba, a także rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Główną metodą leczenia endodontycznego jest leczenie kanałowe wykonywane z wykorzystaniem bardzo cienkich narzędzi piłująco-penetrujących. Bywa ono niezbędne między innymi wtedy, kiedy w jamie ustnej pacjenta dojdzie do martwicy miazgi, głębokich ubytków próchnicowych czy zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.
Współcześnie do leczenia endodontycznego używane są nowoczesne urządzenia, takie jak mikroskopy operacyjne oraz endometry. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zalecane przez wielu specjalistów z tego względu, że umożliwia lekarzowi endodoncie wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów. Endometry natomiast stosowane są w celu elektronicznego pomiaru głębokości kanału zębowego. Podczas leczenia kanałowego pod mikroskopem kluczowe znaczenie ma również wykonywanie zdjęć rentgenowskich.
Kiedy do endodonty?
Leczenie kanałowe zęba jest zalecane przez specjalistów między innymi w przypadku bardzo głębokich ubytków próchnicznych. Wykonywane jest też na przykład ze wskazań protetycznych, czyli przed wykonaniem mostu lub korony. Wskazaniem do przeprowadzenia leczenia endodontycznego przez lekarza endodontę jest w szczególności:
- martwica miazgi zęba,
- zgorzele miazgi zęba,
- głębokie ubytki próchnicowe,
- urazy mechaniczne zęba,
- zapalenie tkanek okołowierzchołkowych,
- planowane leczenie protetyczne,
- nieszczelne wypełnienie kanałów,
- pozostałe w kanałach fragmenty narzędzi (po wcześniejszym leczeniu endodontycznym).
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Koszt wizyty u lekarza endodonty wynosi mniej więcej od 60 zł do 200 zł. Należy jednak podkreślić, że cena leczenia endodontycznego jest bezpośrednio uzależniona od wybranej metody leczenia (możliwe jest leczenie tradycyjne lub leczenie kanałowe pod mikroskopem) oraz jakości zastosowanych materiałów. Za kluczowy czynnik wpływający na koszt leczenia uznaje się jednak liczbę kanałów w leczonym zębie.