Czym zajmuje się ortodonta?
Ortodonta zajmuje się leczeniem różnego rodzaju wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych oraz wad szczękowo-twarzowych. W tym celu stosuje w szczególności aparaty na zęby, których użycie uznawane jest za najskuteczniejszą metodę leczenia ortodontycznego. Dzięki odpowiednio ułożonemu planowi leczenia ortodontycznego eliminuje problemy natury estetycznej, dbając jednocześnie o zdrowie swoich pacjentów.
Wady zgryzu, które są korygowane przez ortodontę, to zaburzenia występujące w budowie i czynnościach zębów, łuków zębowych oraz w ich wzajemnej relacji. U niektórych osób są dostrzegalne w zmienionych rysach twarzy. Kluczowe jest natomiast powodowanie przez nie różnego rodzaju zaburzeń w zakresie czynności jamy ustnej. Wada zgryzu może utrudniać spożywanie posiłków, a nawet mówienie i oddychanie.
Ortodonta zajmuje się leczeniem zarówno wrodzonych, jak i nabytych wad zgryzu. Powodem występowania pierwszych ze wskazanych nieprawidłowości w uzębieniu są czynniki genetyczne lub czynniki zewnętrzne. Nabyte wady zgryzu powstają zazwyczaj w ciągu pierwszych lat życia, a źródłem ich pojawienia się są nieodpowiednie nawyki, takie jak na przykład obgryzanie paznokci. Celem leczenia ortodontycznego może być korekcja między innymi takich wad czy nieprawidłowości w uzębieniu jak:
- tyłożuchwie,
- przodożuchwie,
- zgryz otwarty,
- zgryz głęboki,
- zgryz przewieszony,
- przodozgryz górny,
- tyłozgryz,
- szparowatość,
- stłoczenie zębów,
- przemieszczenie linii środkowej.
Jak przebiega pierwsza wizyta u ortodonty?
Pierwsza wizyta u ortodonty służy przede wszystkim poznaniu przez lekarza ortodontę oczekiwań pacjenta w zakresie planowanego leczenia ortodontycznego oraz obecnego stanu jego uzębienia. Dzięki narzędziom diagnostycznym specjalista decyduje, czy w danym przypadku założenie aparatu ortodontycznego (stałego lub ruchomego) przyniesie oczekiwane efekty w postaci eliminacji powstałego problemu. Służą mu one również do tego, by przygotować plan leczenia ortodontycznego.
Do narzędzi diagnostycznych, które są wykorzystywane podczas pierwszej wizyty u ortodonty, należy w szczególności wywiad medyczny i stomatologiczny oraz badanie kliniczne. Kluczowe jest również wykonanie u ortodonty gipsowych wycisków, badań RTG oraz zdjęć. Po kwalifikacji pacjenta do leczenia za pomocą aparatu ortodontycznego, która jest możliwa dzięki wymienionym czynnościom, ortodonta przedstawia pacjentowi koszty leczenia ortodontycznego, omawiając przy tym spodziewane efekty po zdjęciu aparatu ortodontycznego.
Czy do ortodonty potrzebne jest skierowanie?
Wizyta u ortodonty na NFZ lub prywatnie nie wymaga zdobycia skierowania. Ortodonci należą do tej grupy specjalistów, w przypadku których uzyskanie wspomnianego dokumentu nie jest konieczne. Dotyczy to zarówno ortodontów dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Choć warto pamiętać o tym, że w Polsce leczenie ortodontyczne jest częściowo refundowane, natomiast wyłącznie do 12. roku życia. Po 13. roku życia wszystkie usługi ortodontyczne są odpłatne.
Ile kosztuje wizyta u ortodonty?
Koszt wizyty u ortodonty wynosi mniej więcej od 100 zł do 400 zł. Na jego wysokość wpływa między innymi lokalizacja wybranego gabinetu. Koszty leczenia ortodontyczne natomiast są uzależnione przede wszystkim od rodzaju aparatu na zęby, który będzie wykorzystywany w trakcie leczenia ortodontycznego. Obecnie możliwe jest założenie nawet aparatu przezroczystego. Kluczowa jest też wada zgryzu, która wpływa na czas leczenia. Na uzyskanie oczekiwanego efektu w postaci prostych zębów należy zaczekać średnio 2 lata.