Rosnącą popularnością we współczesnej protetyce cieszy się innowacyjny system Cerec 3D włoskiej firmy Sirona. Został opracowany na Uniwersytecie w Zurychu i jest stosowany już od ponad 25 lat. Dzięki niemu ponad 8 milionów pacjentów cieszy się mocnym i estetycznym uzębieniem. Jego głównymi zaletami są: dokładność odbudowy do 0,025 mm, minimalizacja czasu koniecznego do wykonania korony, a także usunięcie z procedury zabiegowej nieprzyjemnych dla pacjenta wycisków, wysyłanych później do pracowni protetycznej. Korona wykonana przy użyciu systemu Cerec 3D powstaje w ciągu 30-50 min w gabinecie (w zależności od materiału, z jakiego powstaje).
W czasie przygotowywania odbudowy lekarz skanuje ząb za pomocą kamery wewnątrzustnej (np. Cerec Bluecam), tworząc wirtualny model, na podstawie którego projektuje koronę. Po zaakceptowaniu przez pacjenta wirtualnego modelu specjalista dobiera rodzaj i kolor materiału, z którego korona zostanie wycięta przez frezarkę (np. frezarkę numeryczną Cerec MCXL). Wycięta korona podlega ostatecznym poprawkom (kolor i kształt), następnie stomatolog cementuje ją w ustach pacjenta. Średni czas wykonania korony to niecałe 2 godziny.
Kraków – korona ceramiczna w kwadrans
Jak twierdzi dr n. med. Marek Kittel, założyciel i Dyrektor Programowy Collegium Therapeia (firma będąca właścicielem marki i znaku towarowego oraz wrocławskich gabinetów Digital Dentistry & Medicine), ogromny potencjał systemu Cerec 3D ma szansę przyczynić się do znaczącego rozwoju nie tylko protetyki, ale i innych dziedzin medycyny, w tym ortopedii. Specjalista od lat zajmuje się przekazywaniem kompetencji kolejnym stomatologom. Wraz z nim szkolenia z zakresu stosowania systemu prowadzi lek. dent. Lidia Kittel, znana z wyróżniających umiejętności w dziedzinie jednowizytowej protetyki CAD/CAM 3D w systemie Cerec. Prezentowała swoje prace, między innymi, w Sofii, Turku (Finlandia), Kobe i Florencji. Przyznano jej zaszczytny tytuł Trainer of the Year (Finlandia 2007). Szkolenia z zakresu Cerec 3D prowadzą we Wrocławiu, ale często prezentują swoją ofertę w innych miastach – są, między innymi, regularnymi uczestnikami corocznych Targów Krakdent, jednych z największych Targów Stomatologicznych w Polsce. W ramach targów odbywa się również Międzynarodowa Konferencja Dental Spaghetti (organizowana w Krakowie od 2001 roku), której idea została wymyślona przez prof. dr hab. Jerzego Krupińskiego oraz dr n. med. Macieja Żarowa.
Kraków szczyci się wieloma nowoczesnymi klinikami stomatologicznymi. Jedną z nich jest BJB Stomatologia Estetyczna, w której pacjenci mogą liczyć na założenie korony pełnoceramicznej w ciągu jednej wizyty – dzięki systemowi Cerec 3D. Klinika posiada nowoczesną kamerę Bluecam, dzięki której lekarz otrzymuje dokładny skan zęba, a następnie przetwarza obraz w komputerze i wykonuje projekt zęba. Po zatwierdzeniu danych urządzenie przystępuje do wycinania korony z bloku porcelany. Zabiegi wykonujelek. stom. Barbara Borowska-Jachym oraz lek. stom. Robert Jachym.
W innych miastach również znajdują się kliniki wyposażone w system Cerec 3D, przykładowo, kilka takich placówek mieści się w Warszawie. Klinika Soldent oferuje korony pełnoceramiczne Sirona w cenie 900 zł, natomiast korony Zirconia – za 1,5 tys. złotych. Zabiegi wykonuje dr Krzysztof Sołtyk, wykorzystujący system Cerec 3D od 2010 roku. Wraz z nim przygotowywaniem koron zajmuje się dr Krzysztof Łoza. Nieco droższe ceny oferuje druga stołeczna klinika, Medoran, które wdrożyła system Cerec w 2011 roku. Korona pełnoceramiczna Cercon, wykonana w tym ośrodku, wiąże się z kosztem 1,6 tys. zł.
Natomiast wspomniana już klinika BJB z Krakowa oferuje bezmetalowe korony pełnoceramiczne w cenie 1,5 tys. złotych, co jest kuszącą ofertą dla osób wahających się, czy wybrać starą czy nową stolicę Polski.