Korona teleskopowa składa się z dwóch nakładających się na siebie części: korony zewnętrznej oraz wewnętrznej. Wewnętrzna część jest zacementowana na stałe na zębie, natomiast korona zewnętrzna jest elementem łączącym protezę z zębem filarowym. Korony teleskopowe stosowane są jako element podpierający protezy częściowe, u osób z rozległym brakiem uzębienia, a także u osób z rozszczepem podniebienia.
Protezy na koronach teleskopowych w Polsce
W Jaworznie korona teleskopowa wykorzystywana jest przez stomatologa dr n. med. Justynę Witalińksą-Łabuzek, która ukończyła Wydział Lekarski Śląskiej Akademii Medycznej, a doświadczenie zawodowe zdobywała podczas praktyk zagranicznych, m.in. w Algemeines Krankenhaus der Stadt Wien w Astrii, a także uczestnicząc w kursach specjalistycznych, np.„Protetyka na implantach od A do Z. Stopień III. Kompleksowe rekonstrukcje protetyczne”, czy „Jak zaplanować i wykonać odbudowę na implantach koron siekaczy, przedtrzonowców i trzonowców”. W Jaworznie prowadzi Prywatną Praktykę Stomatologiczną, gdzie oferuje pacjentom m.in. protezy szkieletowe na koronach teleskopowych, protezy szkieletowe na zasuwach i protezy na zatrzaskach.
Protezy wykonane na koronach teleskopowych oferuje również tech. dent. mgr. Andrzej Polak, prowadzący od 1994 roku Laboratorium Protetyki Stomatologicznej Art-Dent w Krakowie. Jest inicjatorem powstałego w 2006 roku Krajowego Stowarzyszenia Techników Dentystycznych. Swoje kwalifikacje zawodowe podnosi, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach naukowych, jak np. Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Osiągnięcia inżynierii materiałowej w aplikacjach protetyki stomatologicznej”. Jest autorem prezentacji „Efekty specjalne w protezach szkieletowych klasycznych”. W gabinecie Art-Dent oferuje pacjentom korony teleskopowe licowane ceramiką Ceramage, korony metalowe a także korony licowane ceramiką frezowaną.
Korony teleskopowe stosowane są również w Klinice Implantologicznej Dental Plus w Szczecinie, którą prowadzi stomatolog implantolog lek. stom. Paweł Dobosz, członek International College of Dentist. Placówka specjalizuje się w implantologii oraz protetyce estetycznej, a specjaliści pracujący w klinice wykonali ponad 200 rekonstrukcji, wykorzystując protezy teleskopowe. Dental Plus jest pierwszą na świecie placówką, która wprowadziła teleskopy teflonowe, wytwarzane w technologii CAD-CAM. Ponadto w klinice stosowane są korony porcelanowe i korony pełnoceramiczne (np. jacketowe, tłoczone typu press, napalane na podbudowy z tlenku glinu).