Czym są korony zębowe?
Korony zębowe znajdują zastosowanie w rekonstrukcji zębów, które zostały zniszczone przez próchnicę, jak również w uzupełnianiu ubytków (wówczas mocuje się je na implantach stomatologicznych). Zakłada się również na zęby, które wymagają odbudowy po leczeniu kanałowym. Korony pełnią nie tylko funkcję ochronną, ponieważ wpływają także na estetykę jamy ustnej, poprawiając wygląd zębów lub wypełniając braki. Korony mocuje się na stałe – nie wyjmuje się ich z ust tak, jak dzieje się to w przypadku protez ruchomych.
Rodzaje koron zębowych
Korony zębowe dzielimy ze względu na materiały, które wykorzystuje się do ich produkcji. Wyróżniamy korony jednolite (wykonane z jednego tworzywa) oraz łączone.
Korony metalowe
Współcześnie są rzadko stosowane, ponieważ charakteryzuje je mało naturalny wygląd. Mogą również powodować reakcje alergiczne. Do ich zalet zaliczamy jednak niską cenę oraz wysoką trwałość.
Korony cyrkonowe
Do zalet koron cyrkonowych zaliczamy brak reakcji alergicznych, wysoką trwałość oraz dość dobre efekty estetyczne. Duża twardość może jednak doprowadzić do ścierania zębów przeciwległych. Minusem jest także wysoka cena.
Korony pełnoceramiczne
Korona pełnoceramiczna różni się od innych koron protetycznych tym, że nie posiada metalowej podbudowy. Wykonana w całości z ceramiki, jest zdecydowanie najbardziej nowoczesnym i estetycznym uzupełnieniem protetycznym. Warstwy ceramiki idealnie naśladują wygląd zębiny i szkliwa, a dodatkowym plusem jest biozgodność, czyli doskonała tolerancja materiałów przez ludzki organizm. Korony pełnoceramiczne nie są jednak pozbawione wad. W porównaniu do innych uzupełnień protetycznych są one bowiem dość kruche, dlatego mogą ulegać uszkodzeniom.
Korony porcelanowe na podbudowie z cyrkonu
Rozwiązaniem łączącym zalety korony pełnoceramicznej z wysoką trwałością jest korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu. Choć cyrkon może uczulać, dzieje się to niezwykle rzadko. Korona porcelanowa na cyrkonie jest jednak drogą opcją.
Korony porcelanowe na podbudowie z innych metali
Korony porcelanowe osadza się także na podbudowie z innych stóp metali (np. tytanu). Zaletą takiej korony jest przede wszystkim trwałość, jednak zdarza się, że metale wywołują reakcje alergiczne lub powodują przebarwienia (szczególnie na styku koron z dziąsłem). Korony porcelanowe mogą być także na podbudowie ze złota, jednak obecnie jest to rzadko stosowane rozwiązanie.
Korony zębowe – przeciwwskazania
Korony zębowe stosuje się do pokrywania ubytków, maskowania przebarwień czy w celu poprawy estetyki jamy ustnej. Nie każdy jednak będzie mógł zdecydować się na takie rozwiązanie protetyczne. Przeciwwskazania do założenia koron stomatologicznych to:
- choroby przyzębia (np. paradontoza)
- silna próchnica
- zbyt duże zniszczenie zęba
Jak zakłada się korony stomatologiczne?
Przed założeniem koron konieczna jest wizyta konsultacyjna. Stomatolog ocenia wówczas stan uzębienia pacjenta, może przeprowadzić także diagnostykę radiologiczną. Jeśli nie znajdzie przeciwwskazań do zastosowania koron, będzie musiał oszlifować zęby pacjenta. Proces ten może być bolesny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Konieczne jest także pobranie wycisków, które będą stanowić dla protetyka wzór do wykonania koron. Aby uzupełnienia protetyczne nie odróżniały się od naturalnych zębów, należy także dobrać odpowiedni kolor. Na oszlifowane zęby zakłada się akrylowe korony tymczasowe – mają one za zadanie ochronić przygotowane zęby przed czynnikami zewnętrznymi. Po przygotowaniu koron przez pracownię protetyczną przymierza się je, a następnie osadza na specjalnym cemencie.
Rezonans magnetyczny a korony zębowe
Rezonans magnetyczny to badanie, podczas którego na pacjenta oddziałuje silne pole magnetyczne. Właśnie dlatego zaleca się zgłoszenie na badanie w ubraniu pozbawionym metalowych elementów. Konieczne jest także pozostawienie zegarka, kluczy, telefonu czy kart płatniczych w szafce. Nic dziwnego, że pacjenci pytają często o to, czy korony zębowe na podbudowie z metalu nie stanowią przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego. Na szczęście wszelkie uzupełnienia protetyczne (jak również implanty wszczepiane podczas operacji ortopedycznych) pozwalają na wykonanie badania MR.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o korony zębowe
Ile kosztują korony zębowe?
Cena korony zębowej jest uzależniona od tego, z jakich materiałów jest ona wykonana. Średni koszt korony porcelanowej na podbudowie metalowej to 1200 zł, podczas gdy za koronę pełnoceramiczną trzeba zapłacić około 1600 zł.
Czy korony zębowe są refundowane?
Zarówno korony, jak i mosty nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wyjątek stanowią sytuacje, w których pacjent uszkodził zęby w wyniku wypadku. Wówczas powinien zgłosić się do NFZ z wnioskiem oraz dokumentacją.
Czy korony stomatologiczne są trwałe?
Trwałość korony zębowej zależy nie tylko od materiału, z którego została wykonana. Wpływ na czas użytkowania korony ma także sam pacjent, poprzez dbałość o higienę jamy ustnej. Istotnym czynnikiem są również umiejętności stomatologa zakładającego korony. Dobrze założone i zadbane mogą przetrwać nawet 20 lat.
Czym różnią się korony zębowe od licówek?
Licówkę zakłada się tylko na zewnętrzną część zęba, korona zakrywa natomiast ząb z każdej jego strony.
Jak dbać o korony zębowe?
O korony zębowe należy dbać tak samo jak o naturalne zęby: myć je 2 razy dziennie, nitkować i używać płynu do płukania jamy ustnej.
Korony zębowe przed i po – zdjęcia
Chcesz zobaczyć jak wyglądają korony zębowe? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.
Źródła:
- E. Spiechowicz, "Protetyka stomatologiczna. Podręcznik dla studentów", Warszawa, 2013, ISBN: 978-83-200-4670-0
- J. Larson, "Everything You Need to Know About Getting a Dental Crown" (www.healthline.com), 2019
- F. M. Blair, R. W. Wassell, J. G. Steele, "Crowns and other extra-coronal restorations: Preparations for full veneer crowns" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), British Dental Journal, 2002
4.0/5 (opinie 44)