Laparoskopia diagnostyczna jest stosowana w przypadkach, kiedy wszelkie pozostałe nieinwazyjne techniki diagnostyczne okażą się nieskuteczne. Przeprowadza się ją w celu rozpoznania nietypowych chorób brzucha, a także przy zmianach w wątrobie i guzach w jamie brzusznej. Wykonuje się ją również przy podejrzeniu endometriozy i ciąży pozamacicznej, przy jej pomocy ocenia się też drożność żeńskich narządów rozrodczych. Główną zaletą zabiegów jest mała inwazyjność i lepszy efekt kosmetyczny przy skuteczności porównywalnej do tradycyjnej operacji.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym poprzez wykonanie małego nacięcia w okolicy pępka. Przez otwór wprowadza się kamerę z torem do insuflacji (wypełnienia jamy brzusznej gazem, najczęściej dwutlenkiem węgla). Następnie chirurg wsuwa do wnętrza jamy brzusznej specjalne rurki (troakary) pełniące rolę prowadnic dla długich i cienkich narzędzi chirurgicznych. W czasie zabiegu używa się głównie kleszczy i haczyków, służących do podtrzymywania narządów. Przebieg operacji widoczny jest na ekranie monitora. Po zabiegu wypuszcza się z jamy brzusznej gaz i zszywa nacięcia. Pacjent opuszcza klinikę następnego dnia, a po ok. 5-7 dniach zdejmuje się szwy.
Godne zaufania polskie kliniki
Laparoskopia diagnostyczna jest coraz częściej spotykaną techniką zabiegową w polskich klinikach, w wielu z nich stała się już standardem. Jedną z takich placówek jest poznańska klinika Solumed, w której tego typu zabiegami zajmuje się dr n. med. Tomasz Dydymski. W czasie operacji korzysta z nowoczesnej cyfrowej kamery wideo EndoEye, dzięki której uzyskuje na monitorze doskonały cyfrowy obraz narządów wewnątrz jamy brzusznej. Za pomocą laparoskopii usuwa pęcherzyk żółciowy, wydobywając go z jamy brzusznej przez nacięcie pod pępkiem, następnie w operowany obszar wprowadza cienki dren Redona (usuwany w pierwszej dobie po operacji).
Laparoskopię diagnostyczną oferuje również Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Kierownikiem kliniki jest prof. dr hab. med. Marek Krawczyk, 10-krotny zdobywca Nagrody JM Rektora Akademii Medycznej w Warszawie, 7-krotny zdobywca Nagrody Ministra Zdrowia, a także Nagrody Ministra Nauki. Wśród przeprowadzanych przez placówkę operacji prócz samej laparoskopii diagnostycznej znajduje się m.in. cholecystektomia laparoskopowa oraz laparoskopowe leczenie prostych torbieli wątroby. Klinika posiada własną pracownię endoskopową, wykonującą diagnostyczne i lecznicze zabiegi endoskopowe w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a także w obrębie dróg żółciowych.
Kolejna godna uwagi placówka to Klinika Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem w zakresie chirurgii laparoskopowej. To jedyny na Dolnym Śląsku ośrodek posiadający akredytację na szkolenie lekarzy specjalizujących się w zakresie chirurgii laparoskopowej. Kierownikiem kliniki jest prof. dr hab. Zygmunt Grzebieniak, natomiast zabiegami zajmuje się zespół medyczny złożony z kilkunastu lekarzy. Wśród nich można wymienić specjalistów takich jak: prof. dr hab. Wojciech Kielan i dr hab. Anil Kumar Agrawal. Wykonują laparoskopię diagnostyczną, przeprowadzają także m.in. zabiegi laparoskopowe pęcherzyka żółciowego, laparoskopowo leczą przepukliny brzuszne oraz otyłość.
Na tego typu zabiegi mogą liczyć również pacjenci Specjalistycznego Centrum Diagnostyczno-Leczniczego „Bamberski Dwór" w Poznaniu. Placówką kieruje dr n. med. Marek Karczewski, a personel ośrodka przeprowadza laparoskopię diagnostyczną, laparoskopową operację przepukliny (także obustronną), oferuje też operację laparoskopowego usunięcia wyrostka robaczkowego.
Szerokie zastosowanie laparoskopii diagnostycznej
Laparoskopia diagnostyczna jest często wykorzystywana w ginekologii. Poddaje się jej każdą pacjentkę Kliniki Ginekologii Małoinwazyjnej Szpitala Gameta w Rzgowie koło Łodzi. Specjaliści ośrodka stosują nowoczesny tor wizyjny, umożliwiający operowanie w jakości Full HD. Doświadczenie zespołu medycznego pozwala na wykonanie wszystkich operacji naprawczych narządu rodnego w trakcie zabiegu diagnostycznego. W przypadku pacjentek z problemem niepłodności obszarem działań jest miednica mniejsza i narządy rozrodcze, natomiast wskazaniami do tej metody jest niepłodność o nieustalonej do tej pory przyczynie, nieprawidłowości anatomiczne macicy (lub jajników i jajowodów) bądź podejrzenie endometriozy.
Kobiety z tego rodzaju schorzeniami mogą się zwrócić o pomoc również do specjalistów Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im prof. W. Orłowskiego CMKP (Warszawa). Pacjentki mogą liczyć na operacje laparoskopowe w schorzeniach macicy i przydatków, a także operacje laparoskopowe endometriozy przestrzeni odbytniczo-pochwowej. Laparoskopia diagnostyczna jest standardową procedurą wykonywaną w tym ośrodku. Ordynatorem Oddziału jest prof. dr hab. n. med Grzegorz Jakiel, natomiast stanowisko Kierownika ds. Położnych obejmuje mgr Alina Rumowska.
Jeszcze jedną polecaną warszawską kliniką jest Medifem. Kierujący ośrodkiem dr n. med. Andrzej Barwijuk współpracuje z zespołem doświadczonych anestezjologów, wśród których można wymienić m.in. lek. med. Tomasza Besztę-Borowskiego. Do personelu medycznego należy również lek. med. Maciej Łapoć, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. Lekarze placówki zajmują się diagnostyką bólów w miednicy mniejszej. Laparoskopia umożliwia im dokładną ocenę budowy i drożności jajowodów przy leczeniu endometriozy i niepłodności. Dzięki tej technice mogą także szybko zlokalizować zrosty w miednicy mniejszej oraz uzyskać materiał do weryfikacji histopatologicznej niepłodności pochodzenia jajnikowego.