Diagnostyka bólów w miednicy mniejszej, mięśniaki macicy, guzy i torbiele jajników, a także wady rozwojowe wewnętrznych narządów płciowych czy zaburzenia statyki narządu płciowego to typowe wskazania do przeprowadzenia laparoskopii ginekologicznej, która umożliwia dokładną ocenę budowy, położenia i drożności narządów oraz pobranie materiału do analizy mikroskopowej w celu m. in. weryfikacji niepłodności. Zastosowanie nowoczesnej aparatury pozwala na wykorzystanie procedury zarówno jako techniki diagnostycznej oraz zabiegowej.
Gdzie we Wrocławiu można skorzystać z laparoskopii operacyjnej w zakresie ginekologii
Ginekologią operacyjną, w szczególności chirurgią małoinwazyjną, jaką jest laparoskopia, zajmuje się dr n. med. Mikołaj Karmowski, specjalista ginekolog-położnik. Nowoczesna technika operacyjna, zwana „chirurgią przez dziurkę od klucza”, polega na wglądzie do jamy otrzewnowej dzięki kamerze cyfrowej, którą umieszcza się w pępku za pośrednictwem prowadnicy o średnicy 5-10 mm. Leczenie schorzeń tą metodą skraca czas hospitalizacji, zmniejsza ból pooperacyjny i daje dobry efekt kosmetyczny.
Laparoskopia operacyjna ginekologii pozwala na zbadanie narządów jamy brzusznej za pomocą laparoskopu, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, na przeprowadzenie zabiegu. Jako podstawowa technika diagnostyczno-zabiegowa w ginekologii, należy do oferty prywatnej kliniki Mediconcept, dzięki której można dokonać oceny narządów wewnętrznych, zwłaszcza miednicy mniejszej oraz wszelkich nieprawidłowości w narządach płciowych (zrosty, torbiele, mięśniaki, guzki) i poddać je leczeniu. Procedura chirurgiczna polega na wykonaniu minimalnych nacięć tuż nad spojeniem łonowym, przez które wprowadza się narzędzia w celu wykonania zabiegu.
Laparoskopię w ginekologii stosuje również – posiadająca we Wrocławiu swój oddział – Klinika Invicta. Technika znajduje tu najczęściej zastosowanie w leczeniu torbieli jajnikowych, w niepłodności, diagnostyce i leczeniu endometriozy oraz ciąży pozamacicznej. Zabieg chirurgiczny z użyciem mikronarzędzi elektrochirurgicznych z systemem wizyjnym przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a poprzedza go wypełnienie jamy brzusznej dwutlenkiem węgla przy pomocy tzw. Igły Veressa, w celu podniesienia powłok i rozsunięcia poszczególnych narządów wewnętrznych.