Jedną z popularnych metod operacyjnego leczenia otyłości jest wytworzenie zespolenia omijającego żołądek za pomocą pętli Roux–Y. Zabieg taki może być wykonany sposobem klasycznym lub laparoskopowo, przy czym – jak podaje Medycyna Praktyczna – parametry spirometryczne pozostawały lepsze w grupie operowanych laparoskopwo, co potwierdza mniejsze upośledzenie czynności układu oddechowego podczas zastosowania tej techniki.
Wyłączenie żołądkowe z zespoleniem na pętli Roux–e–Y
Radykalne sposoby leczenia otyłości stosuje chirurgia bariatryczna i są to najczęściej zabiegi polegające na wyłączeniu pewnego fragmentu żołądka i jelit, a metodą najczęściej stosowaną jest bypass żołądkowy Roux-en-Y (RNY). Bypassy gastryczne to zabieg chirurgiczny wykonywany w celu zmniejszenia żołądka techniką laparoskopowego zespolenia omijającego żołądek oraz takiego poprowadzenia pokarmu, aby był trawiony i wchłaniany jedynie na krótkim odcinku jelita. W praktyce polega to na skróceniu długości jelita cienkiego i tym samym zmniejszenia ilości wchłanianych kalorii. Jest to dość popularna metoda gastroplastyki, jaką w zakresie Bariatrii stosuje Klinika Chirurgii Mazan. Zabiegi z chirurgii bariatrycznej przeprowadza tu dr n. med. Grzegorz Kowalski, specjalista chirurgii ogólnej, który specjalizuje się w zabiegach laparoskopowych z zakresu chirurgii ogólnej i bariatrii oraz chirurgii endokrynologicznej.
Wysokospecjalistyczną jednostką medyczną specjalizującą się w kompleksowym leczeniu chorych z nowotworami m.in. przewodu pokarmowego jest oddalony o niespełna 80 km od Katowic Szpital Specjalistyczny im. Stanley Dudrick’a w Skawinie, gdzie ponadto na Oddziale Chirurgii Ogólnej świadczone są zabiegi w zakresie chirurgicznego leczenia otyłości. Wykonywane tu operacje bariatryczne obejmują – w zależności od rodzaju zabiegu – balonowanie, resekcję rękawową oraz zespolenia omijające żołądek przy wykorzystaniu laparoskopii. Zespół chirurgów tworzy m.in. Ordynator Szpitala, dr n. med. Piotr Szybiński, specjalista chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej, członek m.in: European Society for Nutrition and Metabolism (ESPEN). Placówka realizuje usługi w oparciu o kontrakt z NFZ lub komercyjnie.
Niecałą godzinę od Katowic, laparoskopowe zespolenia omijające żołądek (gastric bypass) jest jednym z dwóch zabiegów wykonywanych w II Katedrze Chirurgii Uniwersytetu Jagiellońskiego CM w Krakowie w zakresie Chirurgii bariatrycznej. Kwalifikacje do zabiegu obejmują chorych z BMI >40 kg/m2 oraz z BMI >35 kg/m2 i chorobami współistniejącymi wynikającymi z otyłości, m.in. nadciśnieniem tętniczym czy restrykcyjnymi zaburzeniami oddechowymi. Zabieg polega na podzieleniu żołądka na dwie części – mniejszą i większą, łącząc tę pierwszą z jelitem cienkim i to tędy właśnie przesuwa się pokarm. Pozostała część żołądka, z dwunastnicą oraz początkowym fragmentem jelita cienkiego są wyłączone z trawienia, co jednak nie ogranicza ich funkcji w produkcji enzymów i hormonów. W terapii wskazana jest również konsultacja psychologiczna.
Pozostając w Krakowie, na operacyjne zmniejszenie żołądka poprzez wyłączenie żołądkowe – RYGB techniką klasyczną lub laparoskopową, możemy zdecydować się również u dr n. med. Marcina Nowaka, specjalisty chirurgii ogólnej i Adiunkta III Katedry Chirurgii UJ CM. Jak tłumaczy, zabieg ominięcia żołądka, określany także terminem „bypass żołądkowy” (z ang. bypass, oznacza ominięcie) lub Roux-en-y gastric bypass (od nazwiska prekursora metody – szwajcarskiego chirurga Césara Roux), odnosi się do pętli jelita cienkiego, której kształt po operacji – jedno ramię połączone z górną częścią żołądka, a drugie biegnące od dwunastnicy – tworzy konfigurację podobną do litery Y. Metoda jest skuteczna i powoduje ubytek nadmiaru masy ciała do około 40% w ciągu roku. Zabieg ponadto zmniejsza objawy nadciśnienia tętniczego oraz hiperlipidemii.