Wady wzroku można leczyć różnymi metodami. Jednym z najnowszych i coraz bardziej popularnych sposobów jest bez wątpienia korekcja laserowa. Operacja ta pozwala wyleczyć dany defekt bez konieczności noszenia okularów. Tuż przed przeprowadzeniem procedury oczy zostają parokrotnie zakroplone środkiem znieczulającym. Następnie okulista musi odseparować płatek nabłonka rogówki przy pomocy metalowego pierścienia, by później móc go odsłonić. Jako że laser jest szybszy od ludzkiego oka, zatrzyma się w chwili, gdy pacjent poruszy gałką oczną (urządzenie śledzi jej ruchy). Po leczeniu laserem oczyszcza się gałkę oczną specjalnym środkiem, osusza, a w następnej kolejności umieszcza się płatek rogówki na poprzednim miejscu. Zabieg jest bezbolesny, ale po jego wykonaniu trzeba odpocząć około pół godziny – w tym czasie oczy zakrapla się lekami.
Leczenie wzroku przy pomocą lasera w Gdyni
Laserowa korekcja wad wzroku znajduje się w ofercie okulisty lek. med. Agnieszki Panasik. W kręgu jej zainteresowań zawodowych znajdują się badania obrazowe narządu wzroku, jak również laseroterapia wad wzroku i wczesna diagnostyka oraz leczeniejaskry. Przed korekcją wady wzroku przy użyciu lasera, przeprowadza szczegółowe badania w celu ustalenia, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu. Do jej gabinetu zgłaszać się mogą się osoby z astygmatyzmem, dalekowzrocznością oraz krótkowzrocznością.
W Sopocie, oddalonym od Gdyni o około dziesięć kilometrów, leczeniem wzroku przy pomocy lasera zajmuje się okulista dr n. med. Andrzej Gębka, który jest specjalistą w leczeniu schorzeń siatkówki oka. W 2002 roku przedstawił pracę doktorską na temat: „Analiza wpływu farmakologicznych czynników neuroprotekcyjnych na rokowania w niewysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD)”. Przynależy do Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego oraz Towarzystwa Chirurgów Witreo-retinalnych. Prócz laserowej korekty wzroku przeprowadza terapię laserową jaskry oraz siatkówki.
W leczeniu wady wzroku przy pomocy lasera specjalizuje się także lek. med. Sykstus Holeksa, specjalista z zakresu okulistyki. Jego główne zainteresowania zawodowe to diagnostyka obrazowa chorób oka oraz leczenie stożka rogówki metodą nieinwazyjną. W 2013 roku uzyskał kwalifikacje do przeprowadzania zabiegów laserowych LASIK , potwierdzone certyfikatem European Society of Cataract and Refractive Surgeons. Oprócz laserowej korekcji wad wzroku, wykonuje zabieg cross-linking (fotomechaniczne utwardzanie) w leczeniu rogówki oka.