Laserowa korekcja wzroku EBK

Chcesz poddać się operacji laserowej oczu metodą EBK? Dobrze trafiłeś! Poniżej znajdziesz listę 16 klinik z całej Polski, które oferują swoim pacjentom zabieg laserowej korekcji oczu tą właśnie techniką. Nie zwlekaj i już dziś umów się na wizytę!

Lekarze wykonujący laserowa korekcja wzroku EBK

Posiadamy w ofercie 1 specjalistów w 15 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 16 różnych placówkach. Usługa laserowa korekcja wzroku ebk jest najczęściej wykonywana przez okulisty.

prof. dr hab. Marek Rękas

okulista

w LUX MED Szpital MAVIT Warszawa

Laserowa korekcja wzroku EBK - informacje

Liczba dostępnych obecnie metod laserowej korekcji wzroku może przyprawić o zawrót głowy. Jedną z nich jest EBK, którą zaliczamy do tak zwanych technik powierzchniowych. Czym wyróżnia się ten rodzaj operacji laserowej oczu i kiedy warto się na niego zdecydować?

Gabinet zabiegowy w Blikpol Sopot ul. Haffnera Gabinet zabiegowy w Blikpol Sopot ul. Haffnera

Na czym polega metoda EBK?

Technikę EBK (skrót od angielskiej nazwy Epithelial Bowman's Keratectomy) zaliczamy do metod powierzchniowych laserowej korekcji wzroku, czyli takich, podczas których usuwa się nabłonek rogówki. W przypadku tej metody jest on usuwany w całości, przy użyciu specjalnego separatora Epi Clear. W następnym etapie procedury wiązka lasera excimerowego modeluje odpowiedni kształt rogówki. Na koniec lekarz zakłada specjalną ochronną soczewkę kontaktową, której celem jest przyspieszenie regeneracji nabłonka. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Zalety laserowej korekcji wzroku metodą EBK

Nabłonek to jedyna warstwa rogówki, która naturalnie się regeneruje. Co ciekawe, w porównaniu z innymi metodami powierzchniowymi, w przypadku EBK dzieje się to nawet dwa razy szybciej, co sprawia, że gojenie przebiega bardzo sprawnie. Ma to również pozytywny wpływ na stabilizację widzenia. Warto wiedzieć, że dolegliwości bólowe po zabiegu są minimalne i zwykle nie trwają dłużej niż dobę.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu techniką EBK

Techniką EBK można skorygować krótkowzroczność od -1,0 do -7,0 dioptrii, nadwzroczność niewielkiego stopnia oraz astygmatyzm do 3,0 dioptrii. Metoda ta jest polecana przede wszystkim osobom o bardzo cienkich rogówkach, małych wadach, a także pacjentom aktywnym, u których zachodzi ryzyko urazów oka (np. uprawiających sporty kontaktowe). Zabiegu metodą EBK nie można przeprowadzić u osób z chorobami okulistycznymi takimi jak stany zapalne, jaskra czy zaćma, oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Kwalifikacja do zabiegu

Podobnie jak w przypadku innych metod, tak i przed zabiegiem EBK należy udać się do okulisty na wizytę kwalifikacyjną. Specjalista zbierze wówczas dokładny wywiad lekarski, a także wykona niezbędne badania. Zaliczamy do nich m.in.:

  • ocenę stanu rogówki - szczególnie jej wielkości, grubości i krzywizny
  • sprawdzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • zmierzenie wielkości źrenicy
  • stworzenie mapy rogówki

Zalecenia pooperacyjne

Tuż po zabiegu nie należy prowadzić samochodu, dlatego do kliniki warto przyjechać z bliską osobą, która wróci z nami do domu. Po powrocie należy odpoczywać w pozycji leżącej, najlepiej w ciemnym pomieszczeniu, przy zasłoniętych zasłonach czy roletach. Dobrze zrobi nam dłuższa drzemka. Przez pierwszą dobę po operacji laserowej oczu trzeba unikać pracy przy komputerze, oglądania telewizji oraz czytania książek. Powiek nie należy pocierać ani uciskać, ponieważ mogłoby to pogorszyć ich stan, utrudnić gojenie, a nawet doprowadzić do infekcji. W przypadku wystąpienia dolegliwości takich jak pieczenie czy ból, należy zastosować preparaty przepisane przez lekarza.

Przez kilka pierwszych tygodni należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, przebywania w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach oraz wykonywania makijażu oczu.

Więcej na temat laserowa korekcja wzroku EBK

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…