PRK to jedna z najstarszych metod laserowej korekcji wzroku. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego i oznacza keratektomię fotorefrakcyjną. Choć na jakiś czas zabiegi wykonywaną tą metodą zostały wyparte przez technikę LASIK, obecnie można zauważyć powrót do keratektomii fotorefrakcyjnej. Stało się tak m.in. dlatego, że metoda PRK doczekała się unowocześnienia i różnych modyfikacji.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku PRK?
Metoda PRK dzieli się na dwa etapy: manualny oraz laserowy. Po znieczuleniu miejscowym oka i zastosowaniu płynu ze śladową ilością alkoholu, nabłonek rogówki zostaje usunięty mechanicznie. Następnie, podobnie jak w metodach głębokich, sterowana komputerowo wiązka lasera excimerowego modeluje rogówkę, poprawiając tym samym ostrość widzenia. Odbudowa usuniętego nabłonka trwa około 3-4 dni, a w celu przyspieszenia tego procesu oraz wyeliminowania ewentualnych dolegliwości bólowych, po zabiegu zakłada się opatrunkową soczewkę kontaktową.
Metoda PRK służy przede wszystkim do korekcji krótkowzroczności z zakresu od -1,5 do -7 dioptrii oraz astygmatyzmu nieprzekraczającego 5 dioptrii. Znacznie rzadziej stosuje się ją do niwelowania nadwzroczności (do około +4 dioptrii).
Metoda Trans-PRK
Podczas zabiegu PRK dochodzi do mechanicznego usunięcia zewnętrznej warstwy nabłonka rogówki. W przypadku metody Trans-PRK, która jest pewnego rodzaju rozwinięciem i unowocześnieniem standardowego PRK, zmodyfikowano właśnie ten etap operacji. Do usunięcia nabłonka również wykorzystuje się bowiem laser, co zdecydowanie zmniejsza dolegliwości bólowe po zabiegu. Technikę Trans-PRK często określa się mianem najbardziej precyzyjnej metody powierzchownej. Do jej zalet zalicza się szybszy powrót do dobrego widzenia i niskie ryzyko infekcji.
Przygotowanie do operacji laserowej oczu PRK
Pierwszym, niezwykle istotnym krokiem, jest kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Składa się na nią dokładny wywiad lekarski oraz przeprowadzenie odpowiednich badań. Po ustaleniu terminu procedury, należy pamiętać o zaprzestaniu noszenia soczewek kontaktowych miękkich na 2 tygodnie przed zabiegiem oraz soczewek twardych na miesiąc wcześniej. Dodatkowo należy przestrzegać zakazu picia alkoholu na 48 godzin przed, jak i po zabiegu. Panie nie mogą z kolei nakładać makijażu w dniu planowanej procedury.
Laserowa korekcja oczu PRK. Zalecenia po zabiegu
Po około 5 dniach od zabiegu laserowej korekcji wzroku metodą PRK lub Trans-PRK należy udać się na wizytę kontrolną do specjalisty, podczas której z rogówki zostaną zdjęte soczewki ochronne. Lekarz z pewnością udzieli pacjentowi wszelkich wskazówek dotyczących higieny pozabiegowej.
Do tradycyjnych wskazań lekarskich związanych z zabiegiem laserowej korekcji wzroku PRK zaliczamy:
- ochronę oka przed kurzem, pyłem oraz dymem przez przynajmniej miesiąc po operacji
- unikanie pocierania oka i jego okolic
- zakładanie okularów przeciwsłonecznych w słoneczne dni przez miesiąc po zabiegu
- odpoczynek i zrezygnowanie z uprawiania sportu przez minimum trzy tygodnie (przy sportach kontaktowych i wysiłkowych czas ten może być dłuższy)
- unikanie stosowania kosmetyków do oczu przez dwa tygodnie po zabiegu
- maksymalne ograniczenie czasu spędzanego przed monitorem komputera
Laserowa korekcja wzroku PRK. Ceny w polskich miastach
Pacjenci, którzy chcieliby się poddać operacji laserowej oczu z wykorzystaniem metody PRK, muszą nastawić się na koszt minimum 1350 zł za jedno oko. Średnia cena za zabieg to 1790 zł za jedno oko.