Zaćma, określana też jako katarakta, to schorzenie powodujące stopniowe upośledzenie wzroku aż do całkowitej ślepoty. Powoduje zmętnienie soczewki i dotyka ludzi w każdym wieku. Osoby cierpiące na zaćmę skarżą się na zaburzenia widzenia, słabe widzenie w mocnym świetle i pogorszenia widzenia w nocy. Nie widzą też wyraźnie kolorów i konturów. Niestety, zdarza się, że zaćma powraca mimo przeprowadzonej terapii, przybierając postać zaćmy wtórnej. Najczęstszym powodem nawrotu schorzenia jest zmętnienie torebki tylnej soczewki, pozostawionej w oku w celu umieszczenia na niej wszczepionej sztucznej soczewki. Z czasem torebka może zmętnieć i zaburzyć widzenie. Niekiedy zaćma powraca też na skutek upośledzenia gałki ocznej.
Schorzenie leczy się przy użyciu lasera Nd:Yag – zabieg nosi nazwę kapsulotomii tylnej. Polega na wykonaniu otworu w zmętniałej torebce tylnej. Jest całkowicie bezbolesną procedurą, wymagającą jedynie dokładnej współpracy z lekarzem. Efekt poprawy widzenia uzyskuje się natychmiast po zabiegu.
Warszawscy okuliści - specjaliści laseroterapii
W Warszawie laserowe zabiegi przeprowadza jeden z najbardziej uznanych polskich okulistów i pionierów leczenia zaćmy – prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, założyciel Centrum Mikrochirurgii Oka LASER. Wprowadził na polski rynek metodę fakoemusyfikacji i jako pierwszy zastosował soczewki wewnątrzgałkowe toryczne i multifokalne. Wdrożył także kolejną innowacyjną technikę, polegającą na usuwaniu zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego. Wprowadził ją w 2012 roku jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Obecnie przy jego pomocy leczy pacjentów z zaćmą wraz z prof. Jackiem P. Szaflikiem.
Pacjenci chcący poddać się laserowemu leczeniu zaćmy wtórnej mogą zgłosić się do kliniki Retina. Tego rodzaju zabiegi przeprowadza dr n. med. Piotr Fryczkowski, specjalista II stopnia w okulistyce oraz członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i European VitreoRetinal Society. To właśnie jemu warszawski szpital Attis zawdzięcza powstanie w 2004 roku oddziału chirurgii zaćmy. Drugim okulistą zajmującym się leczeniem zaćmy jest dr n. med. Agnieszka Siennicka, która prócz pracy w klinice Retina prowadzi także własny gabinet Focus – również w stolicy.
Leczenie zaśmy wtórnej przy pomocy lasera
Następną stołeczną placówką, w której otrzymają pomoc pacjenci dotknięci zaćmą wtórną, jest Enel-Med. Placówka posiada nowoczesne wyposażenie, w tym aparat IOL Master, bezkontaktowo mierzący długość gałki ocznej na drodze optycznej. Do badań wykonywanych przez specjalistów kliniki należy USG oka i oczodołu, kwalifikacja do operacji usunięcia zaćmy, a także kwalifikacja do operacji laserowej korekcji wady wzroku. W ośrodku przeprowadza się zabieg laserowej kapsulotomii oraz pomiar komórek śródbłonka za pomocą mikroskopu lustrzanego. Zabiegi usunięcia zaćmy wykonywane są w szpitalu na warszawskim Zaciszu, a przeprowadza je zespół medyczny, do którego należy dr n. med. Jan Stankiewicz, specjalizujący się w chirurgii przedniego odcinka oka, w tym w operacjach powiek i zaćmy oraz lek. med. Maciej Koszałkowski, rocznie wykonujący ok. 1500 operacji zaćmy.
Specjaliści kolejnej placówki, Centrum Medycznego MAVIT, zajmują się przeprowadzaniem terapii wielokierunkowej będącej połączeniem laseroterapii z witrektomią tylną lub z iniekcjami dogałkowymi leków Lucentis lub Avastin. Przykładowo, przy leczeniu zmian cukrzycowych wykorzystują nowoczesny laser Trion. Funkcję konsultantów kliniki sprawuje dwóch specjalistów chorób oczu: prof. dr hab. n. med. Andrzej Stankiewicz oraz prof. ndzw dr hab. n. med. Marek Rękas. Natomiast przeprowadzaniem kapsulotomii tylnej przy zastosowaniu lasera YAG zajmuje się dr n. med. Marcin Śwituła.
Warszawski Szpital Czerniakowski oferuje specjalistyczne badania wykonywane w Poradni Okulistycznej. Pacjenci mogą liczyć na bezinwazyjną diagnostykę schorzeń siatkówki, soczewki i rogówki przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu. W przypadku kapsulotomii tylnej w leczeniu zaćmy wtórnej specjaliści Szpitala przed zabiegiem wykonują pachymetrię (badanie, które pozwala ustalić grubość rogówki.).
Wykonywaniem laserowych zabiegów zaćmy wtórnej zajmuje się jeszcze jedna warszawska placówka – Lexum Europejskie Kliniki Okulistyczne.