Laserowe leczenie żylaków metodą EVLT (EndoVenous Laser Treatment) po raz pierwszy zostało przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych w 2002 r., zaraz po akceptacji przez FDA i dziś stanowi jedną z popularniejszych metod usuwania żylaków kończyn dolnych, jaka z powodzeniem w Polsce zastępuje stripping, czyli klasyczny zabieg chirurgiczny. Nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego i nie pozostawia na skórze blizn, a w porównaniu do tradycyjnej metody, nie wiąże się ryzykiem powikłań.
Ablacja EVLT w terapii żylaków kończyn dolnych
Naświetlanie niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego – EVLT świadczy Centrum Medyczne Eskulap. Metoda za pośrednictwem laserowej energii powoduje obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły, bez konieczności jej chirurgicznego usuwania. Zmniejsza to inwazyjność zabiegu oraz pozwala poprzez likwidację źródeł patologicznego przepływu krwi m. in. na zmniejszenie ryzyka rozwoju czy nawrotu zakrzepowego zapalenia żył, owrzodzenia żylnego oraz kurczy mięśni i ciężkości nóg. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a po jego zakończeniu, na operowaną kończynę zakładana jest pończocha uciskowa. Po 2 godzinach pacjent może powrócić do domu. Laserowe usuwanie żylaków EVLT wymaga konsultacji kwalifikacyjnej z badaniem USG doppler. W kadrze specjalistów, w Poradni chirurgii naczyniowej w Bydgoszczy oraz w Szpitalu Eskulap w Osielsku, przeprowadza ją lek. med. Jan Szczepański, specjalista chirurg naczyniowy, chirurg ogólny, który posiada Gabinety konsultacyjne również w Toruniu i Warszawie. Kwalifikacja do zabiegu odbywa się w ramach NFZ, sama operacja nie jest refundowana. Wizyty kontrolne po zabiegach są wliczone w cenę zabiegu.
Wewnątrzżylna termoablacja laserowa jest jedną z nowoczesnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych, którą świadczy również lek. med. Piotr Sokala, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej. Jak tłumaczy, główną zaletą i istotą EVLT jest wykonanie operacji bez chirurgicznych cięć, jedynie poprzez nakłucie żyły i umiejscowienie w niej w odpowiednim miejscu cienkiego światłowodu, który emitując ciepło doprowadza do zamknięcia niewydolnej żyły. Efekt końcowy jest taki, jak po klasycznej operacji żylaków, jednak z uwagi na korzystniejszy i łagodniejszy dla Pacjenta przebieg stanowi o zdecydowanej przewadze laserowej metody. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG i trwa około godziny. Po zlikwidowaniu przyczyny żylaków dolegliwości ustępują bardzo szybko, a rekonwalescencja trwa stosunkowo krótko, nie pozostawiając żadnej blizny. W przypadku, gdy po EVLT niektóre żylaki nie znikają wykonuje się zabieg skleroterapii piankowej. Laserowe usuwanie żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej EVLT lek. med. Sokala wykonuje w Centrum Medycznym Gizińscy.
Nocne skurcze mięśni łydek oraz uczucie ciężkich nóg i rozpierania łydek, również ból wzdłuż przebiegu żyły oraz widoczne, wypukłe, kręte żylaki i zdiagnozowane zakrzepowe zapalenie żył są podstawowymi objawami niewydolności żylnej i wskazaniami do jej leczenia. Laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT, które jest obecnie standardem leczenia żylaków kończyn dolnych posiada w swojej ofercie również Klinika Bieńkowscy Esteticmed.pl. Laserowe usuwanie żylaków tą metodą cechuje nie tylko skuteczność, ale także minimalna inwazyjność, szybka rekonwalescencja i dobry efekt estetyczny. Metoda w większości przypadków zastępuje tradycyjne, chirurgiczne usuwanie żyły odpiszczelowej, jakie zwykle polega na wyrwaniu niewydolnej żyły odpiszczelowej. Zabieg trwa około 30 minut i jest wykonywany znieczuleniu miejscowym, co pozwala na powrót do domu kilka godzin po zabiegu. W okresie rekonwalescencji, normalna aktywność jest wskazana następnego dnia bezpośrednio po powrocie z Kliniki. Okres absencji zawodowej trwa najczęściej 3-7 dni.