Zabieg laserowego leczenia żylaków EVLT (Endo Venous Laser Ablation) przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, trwa około 30 minut i wykonywany jest pod kontrolą ultrasonografu. Światło lasera uszkadza chorą żyłę, co powoduje jej zamknięcie i wyłączenie z krwiobiegu. Następnie światło tej żyły zarasta, przyczyniając się do samoistnego zamknięcia się pozostałych żylaków. Proces ten trwa do 3 miesięcy. Skuteczność metody EVLT waha się w granicach 95% i nie pozostawia ona blizn pooperacyjnych ani krwiaków.
Zabiegi laserowe leczące żylaki nóg w ofercie placówek z Radomia
Lekarzem, do którego można udać się w Radomiu na zabiegi obliteracji laserowej żylaków, jest lek. med. Waldemar Karasiuk, chirurg ogólny (specjalizacja I stopnia w 2000 roku), specjalizujący się m.in. w chirurgii naczyniowej oraz należący do Polskiego Towarzystwa Flebologicznego i Polskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych. Oprócz metody EVLT w leczeniu żylaków kończyn dolnych stosuje także skleroterapię, zabiegi z użyciem pary wodnej (VenoSteam) oraz z użyciem prądu o częstotliwości radiowej (VNUS).
Laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych EVLT oferowane jest także przez klinikę Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej - Venomedica. Oprócz laserowego zabiegu endożylnego pacjent może poddać się tutaj również skleroterapii oraz leczeniu chirurgicznemu żylaków za pomocą zmodyfikowanej operacji Babcocka i miniflebektomii Mullera - Varady’ego. W ośrodku tym lekarze łączą dwie ostatnie metody w jeden zabieg, wykonywany w trybie jednodniowym. Przed przystąpieniem do zabiegów pacjent jest poddany diagnostyce z zakresu badań USG Duplex Doppler Kolor oraz diagnostyce klinicznej.
Kolejnym lekarzem, przeprowadzającym zabiegi leczenia żylaków metodą EVLT, jest lek. med. Arkadiusz Wdowik, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1999 roku) oraz chirurg naczyniowy (specjalizacja w 2009 roku), który przyjmuje swoich pacjentów w Radomiu. Doświadczenie z zakresu zabiegów leczących żylaki nóg zdobywał na Oddziale Chirurgii Naczyniowej z Odcinkiem Zabiegowym Jednego Dnia i Pracownią Terapii Wewnątrznaczyniowej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego (w latach 2000-2011) oraz na Oddziale Chirurgii Naczyniowej w Centrum Kardiologiczno-Angiologicznym im. W. Kiesza w Starachowicach.