Fałdy okołoodbytnicze (zwane anodermami), czyli luźna skóra wokół odbytu, tworzą się głównie u kobiet. Do przyczyn powstawania fałdów można zaliczyć porody, żylaki odbytu, wysiłek fizyczny związany z dźwiganiem oraz przebytą zakrzepicę okołoodbytniczą. Objawy występowania fałdów brzeżnych odbytu to przede wszystkim fragmenty luźnej skóry, która powoduje dyskomfort, uczucie mokrego odbytu oraz jego świąd, a także pieczenie czy podrażnienia, które mogą prowadzić do infekcji i krwawienia okolicy odbytu. Proktolog zabieg laserowej plastyki fałdów okołoodbytniczych przeprowadza w 10 minut. Jest to procedura wycięcia ich za pomocą światła lasera w znieczuleniu miejscowym.
Gdzie można pozbyć się fałdów okołoodbytniczych za pomocą lasera w polskich ośrodkach medycznych
Zabiegami wycięcia ładów okołoodbytniczych za pomocą światła lasera zajmuje się w Poznaniu lek. med. Piotr Gross, specjalista chirurgii ogólnej (II stopnia od 2000 roku), który z zakresu proktologii odbył wiele szkoleń: uczestniczył m.in. w kursie szkoleniowym pierwszego stopnia "Lasery w medycynie" (Warszawa, 2002 rok). Opublikował także w "Ogólnopolskim Przeglądzie Medycznym" artykuł "Zastosowanie laserów w dermatochirurgii, medycynie estetycznej i proktologii" (publikacja w 2012 roku). W praktyce lekarskiej za pomocą waporyzacji laserem chirurgicznym usuwa nie tylko fałdy brzeżne, ale także hemoroidy zewnętrzne, przerośnięte brodawki linii grzebieniastej czy polipy odbytu.
Laserowe usunięcie fałdów okołoodbytniczych oferuje także Centrum Medyczne Medicover, znajdujące się w Gliwicach. Placówka ta może zaproponować swoim pacjentom, oprócz laserowego zabiegu na fałdach analnych, także usuwanie kłykcin kończystych, brodawek i włókniaków okolicy odbytu za pomocą światła lasera. Ponadto lekarze zajmują się tutaj również nieinwazyjnym leczeniem hemoroidów metodą Hemoron, DGHAL, metodą fotokoagulacji czy techniką laserową, oraz przeprowadzają leczenie szczeliny odbytu - również laserem, oraz poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej czy poprzez operację sfinkterotomii krytej (metoda Notarasa).
Kolejnym lekarzem, przeprowadzającym wycięcie laserem fałdów brzeżnych odbytu, przyjmującym pacjentów na terenie Szczecina, jest dr n. med. Ryszard Derleta, chirurg ogólny (I stopnia od 1994 i II stopnia od 1998 roku) oraz urolog (od 2009 roku), który w swojej praktyce lekarskiej zajmuje się m.in. zabiegami z zakresu proktologii. Oprócz laserowego usuwania fałdów skórnych okolicy odbytu, przeprowadza także usuwanie zakrzepów hemoroidalnych laserem oraz usuwanie hemoroidów metodą Barrona i w połączeniu z laserem.