Poparzenie skóry czy operacja mogą pozostawić blizny. Część z nich znika po pewnym czasie, inne jednak pozostają i mogą powodować dyskomfort. Współcześnie jednak blizny nie muszą szpecić – da się je usunąć np. laserowo. Najlepsze efekty uzyskuje się wówczas, gdy blizny są jeszcze świeże. Laserowe usuwanie blizn przeprowadza na ogół lekarz medycyny estetycznej. Ponieważ zabieg jest mało inwazyjny, nie trzeba podawać pacjentowi znieczulenia – najczęściej wystarczy schłodzenie skóry. Liczba zabiegów zależy od wielkości blizn. Przy niewielkich bliznach mogą to być 2 zabiegi, przy większych, dla ich całkowitego usunięcia, należy wykonać 5–6 sesji zabiegowych.
Gdzie w Łodzi są przeprowadzane zabiegi laserowego usuwania blizn?
W Łodzi na zabieg laserowego usuwania blizn można umówić się w Salonie Laser DeLux. Placówka działa od 2008 r. i jest wyposażona w laser frakcyjny firmy Fotona. Za pomocą tego urządzenia usuwane są blizny, bez względu na typ skóry pacjenta. Zabieg jest bezinwazyjny i prawie bezbolesny, więc pacjent może po nim normalnie funkcjonować. W ofercie Salonu Laser DeLux znajdują się również inne zabiegi z zakresu dermatologii, np. usuwanie przebarwień czy rozstępów.
Laserowym usuwaniem blizn zajmuje się chirurg ogólny lek. med. Julita Jędrzejczak. Ukończyła ona Akademię Medyczną w Łodzi, studiowała również medycynę estetyczną w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej. Wzięła udział m.in. w szkoleniu: „Laser diodowy i frakcyjny w medycynie estetycznej”. Laserowe usuwanie blizn (pourazowych, pooparzeniowych, potrądzikowych czy pooperacyjnych) lek. Jędrzejczak wykonuje przy użyciu lasera frakcyjnego 3D Perfectus. W jej ofercie znajdują się m.in. zabiegi przeciwtrądzikowe, które przeprowadza laserem diodowym.
Laserowemu usuwaniu blizn można poddać się również w łódzkiej placówce ART Estetyka Medycyna Estetyczna. Na wyposażenie placówki składają się lasery m.in. diodowy i frakcyjny 3D Perfectus. Za pomocą tego pierwszego specjaliści zatrudnieni w ART Estetyka Medycyny Estetycznej usuwają zmiany trądzikowe, drugi zaś służy do usuwania blizn powstałych wskutek np. poparzeń. Jeżeli specjaliści zatrudnieni w klinice uznają, że blizn nie można usunąć laserowo, zaproponują pacjentowi zabieg chirurgiczny.