Dla kogo laserowe usuwanie naczynek?

O pękających naczynkach mówimy, gdy znajdujące się pod skórą naczynia włosowate ulegają nadmiernemu rozszerzaniu. Jeśli są one położone płytko, wówczas stają się widoczne. Problem pękających naczynek na twarzy dotyczy zwłaszcza okolic nosa. Jest to cecha dziedziczna, ale wpływ na ich powstawanie może mieć też dieta bogata w ostre przyprawy i alkohol, jak również ekspozycja na światło słoneczne bez stosowania kremów z filtrem. Z popękanymi naczynkami nie poradzą sobie kremy i inne kosmetyki do pielęgnacji – zadziałać trzeba znacznie bardziej stanowczo. Skuteczną metodą jest zastosowanie lasera. Co ciekawe, sprawdzi się on nie tylko do likwidacji rozszerzonych naczynek, ale również rumienia czy trądziku różowatego.

Na czym polega zamykanie naczynek laserem?

Zaletą zamykania naczynek laserem jest z pewnością fakt, iż jest to zabieg cechujący się wysoką precyzją. Laser działa tylko w konkretnym miejscu, nie uszkadzając sąsiadujących z nim tkanek. Ponadto, w trakcie procedury nie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Gdy wiązka lasera wnika do rozszerzonego naczynka, jej energia zostaje pochłonięta przez hemoglobinę. Podgrzane czerwone krwinki ulegają koagulacji, a pęknięte naczynko ulega zamknięciu. W ciągu 2-3 tygodniu dojdzie do jego wchłonięcia, a w konsekwencji przestanie być ono widoczne.

Pamiętaj: Jeśli masz predyspozycje do pękających naczynek, używaj kosmetyków do niej przeznaczonych (np. z wyciągiem z arniki górskiej). Możesz także stosować doustne preparaty wzmacniające naczynia. Często zawierają one rutynę oraz ekstrakt z nasion kasztanowca.

Przeciwwskazania do usuwania naczynek laserem

Usuwanie popękanych naczynek to zabieg bezpieczny, jednak tylko wtedy, jeśli przeprowadza się go u osób, u których nie występują żadne przeciwwskazania. Procedury nie można wykonać po stwierdzeniu:

  1. ciąży i karmienia piersią
  2. cukrzycy
  3. epilepsji
  4. choroby nowotworowej
  5. chorób autoimmunologicznych
  6. bielactwa

Przeciwwskazaniami do zabiegu są także aktywne stany zapalne skóry, opalanie się (także poprzez regularne stosowanie samoopalaczy), jak również stosowanie leków i ziół o działaniu fotouczulającym. Chcąc poddać się procedurze, trzeba odstawić m.in. retinoidy, sterydy, izotretynoinę, ziele nagietka, ziele dziurawca oraz niektóre antybiotyki.

Laserowe zamykanie naczynek – przebieg zabiegu

Laserowe usuwanie naczynek na twarzy nie wymaga specjalnego przygotowania. Po oczyszczeniu obszaru poddawanego zabiegowi, pacjent otrzymuje specjalne okulary, które chronią oczy przed światłem lasera. Zabieg jest bezbolesny – w jego trakcie można odczuwać lekkie kłucie bądź szczypanie – jednak w przypadku niskiej tolerancji na ból możliwe jest zastosowanie kremu znieczulającego.

Zabieg trwa średnio 30 minut. Operator przykłada głowicę lasera w miejsca, gdzie naczynka są rozszerzone. Po zakończeniu procedury można powrócić do codziennych zajęć, pamiętając jednak o zaleceniach pozabiegowych: stosowaniu kremu z filtrem SPF, unikaniu sauny, opalania i gorących kąpieli, a także dużego wysiłku fizycznego przez około 3 tygodnie po zabiegu.

Laserowe usuwanie naczynek na twarzy – efekty

Tuż po zabiegu skóra zwykle jest lekko zaczerwieniona, może pojawić się także delikatny obrzęk. Zmiany te znikają w ciągu dwóch dni. Same naczynka przestają być widoczne po upływie około trzech tygodni od procedury. Z początku mogą przybrać ciemniejszą barwę, jednak nie należy się tym przejmować, bo z czasem zaczną blednąć. Jeśli problem z pękniętymi naczynkami jest duży, lekarz może zalecić pacjentowi serię składającą się z 3-6 zabiegów – wykonuje się je wówczas w odstępach 3-4 tygodni.

Chcesz zobaczyć jak wyglądają pacjenci po zamykaniu naczynek na twarzy? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych osób przed i po procedurze.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o laserowe zamykanie naczynek

  • Jaka jest cena laserowego zamykania naczynek?

    Średni koszt zabiegu wynosi około 420 zł – cena ta jest uzależniona m.in. od wielkości obszaru poddawanego procedurze, jak również lokalizacji i renomy danej placówki.

  • Jaki laser na naczynka?

    Do usuwania naczynek na twarzy wykorzystuje się lasery neodymowo-yagowe. Odpowiednią długość fali wiązki laserowej dobiera się w zależności od barwy i głębokości położenia pękniętego naczynka.

  • Ile trwa laserowe zamykanie naczynek na twarzy?

    Zabieg trwa średnio 30 minut, jednak wiele zależy od tego, jak duży obszar jest poddawany działaniu lasera. W przypadku niewielkich problemów z naczynkami wystarczyć może już 10-15 minut, zaś przy większych obszarach ciała czas ten może wzrosnąć nawet do godziny.

  • Czy usuwanie naczynek laserem trzeba powtarzać?

    Jeśli problem z pękniętymi naczynkami jest duży, lekarz może zalecić pacjentowi serię składającą się z 3-6 zabiegów – wykonuje się je wówczas w odstępach 3-4 tygodni.

Laserowe usuwanie naczynek – opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na laserowe zamykanie naczynek na twarzy. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Gorąco polecam!!!
  
Carolina

Leczenie prawie bezbolesne. Widać efekty.

Opinia o: Piękno i Medycyna Dr Pernak, Gdańsk (dr n. med. Mikołaj Pernak)

Źródła:

  • K. Kakareko, "Laserowe usuwanie zmian naczyniowych", Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa, 2017, ISBN: 978-83-200-6152-9
  • D. Burdzy, D. Ozga, J.Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski, "Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod", Kosmetologia Estetyczna, 2017
  • K. Cherney, "What’s Causing Broken Blood Vessels on My Face?" (www.healthline.com)