Termin popularnie zwany „pajączkami”, odnosi się do każdego poszerzonego bądź pękającego naczynia bezpośrednio pod skórą, jakie przyjmuje barwę czerwonawą (w przypadku unaczynienia tętniczego) lub sinoniebieską (w przypadku unaczynienia żylnego). Laserowe zamykanie naczynek jest jedną z opcji stosowanych w terapii teleangiektazji, co zależy od rozległości zmian oraz ich lokalizacji. Metoda opiera się na działaniu światła lasera, które pochłaniane przez barwnik hemoglobiny powoduje termiczną koagulację naczyń, a w procedurach korzysta się z energii laserów: CO2 bądź diodowego, argonowego oraz neodymowego.
Laserowe leczenie teleangiektazji
Zmiany w obrębie naczyń krwionośnych włosowatych są najczęstszą przyczyną rumienia, który z czasem może się utrwalić, pozostawiając po sobie nieestetyczną siatkę popękanych naczynek. Stąd bardzo ważna jest profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja skóry, na co zwracają uwagę lekarze Centrum Medycyny Estetycznej White & Skin Clinic. Osobom, które zmagają się z problemami naczyniowymi, placówka oferuje leczenie rumienia metodą E-light IPL+RF, który nie tylko usuwa istniejące zmiany, ale dzięki fotokoagulacji zapobiega powstawaniu nowych, również z cechami trądzika różowatego.
Poszerzone „naczynka”, pajączki, jak również znamiona naczyniowe, naczyniaki płaskie i jamiste to główne wskazania do zastosowania laseroterapii VariLite® dedykowanej drobnym, powierzchownym, „naczynkom” twarzy, większym teleangiektazjom i wenektazjom obecnym na nogach. Procedurę świadczy w swojej Klinice Dermatologii Estivance dr n. med. Maciej Krajewski, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej. Zabieg przeprowadzany jest dwoma sposobami: zamkniętym oraz permanentnym, z czym wiąże się różnica w ilości sesji i w czasie rekonwalescencji.
Gabinet Body-Lab z laserami pracuje od 2002 r., korzystając z większość dostępnych na rynku urządzeń medyczno-kosmetycznych, a zespół lekarski tworzy dr n. med. Agnieszka Bańka-Wrona, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej. Zamykanie naczynek przeprowadzane jest tu za pomocą lasera neodymowo yagowego lub IPL przy wykorzystaniu systemu Harmony® firmy Alma Laser z końcówką Nd-Yag 1064 nm lub IPL 540 nm. Termiczne obkurczanie naczyń trwa 15-30 minut z możliwością powtórzenia sesji, co szczegółowo jest omawiane i planowane podczas konsultacji.
Zmiany w obrębie naczyń krwionośnych włosowatych usuwają również specjaliści Kliniki medycyny estetycznej Estetican, zaczynając od drobnych teleangiektazji, a kończąc na zmianach barwnikowych. Rumień i bardzo drobne naczynia powierzchowne usuniemy tu laserem IPL, którego światło dociera w głąb naczyń, gdzie jest absorbowane przez barwnik krwinek czerwonych i wskutek działania termicznego obkurcza je i zamyka. Zaczerwieniona i obrzęknięta po zabiegu skóra, po kilku dniach zaczyna się lekko złuszczać, a efekty zwykle widoczne są po 2-3 zabiegach.
Najnowszej generacji laser VPL Energist Ultra Plus, z nową wysokoenergetyczną głowicą Specialist zaprojektowaną specjalnie do walki z problemami naczyniowymi, stosują specjaliści Gabinetu Estetimed. Przy zabiegach zamykania naczynek światło pochłaniane jest przez hemoglobinę, co powoduje podgrzanie naczynia i zamknięcie go. System VPL jest skuteczny zarówno w przypadku leczenia teleangiektazji, jak również redukcji rumienia i trądziku różowatego. Zabiegi na rumień oraz trądzik różowaty wykonywane są głowicą VPL o długości fali światła 530–950 nm, a przeprowadza je lek. med. Maria Kwaśniewska, dermatolog.
Specyfikę wykonywania zabiegów laserowych, dobrze znają specjaliści Yonelle Zwolińska Beauty Institute, szczególnie w zakresie zamykania popękanych naczynek. Od 1999 r. pracują na laserach europejskich i amerykańskich, drobne naczynia i rumień lecząc za pomocą IPL, większe – laserem neodymowo-yagowym. Program pielęgnacji skóry naczynkowej obejmuje tu nie tylko lasery, ale także indywidualnie dopasowane kuracje domowe opierające się na dedykowanych procedurach opracowanych przez specjalistkę kosmetyka.