Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?
Choć decyzja o wykonaniu tatuażu powinna być przemyślana, zdarza się, że nawet wymarzony rysunek na ciele nudzi się nam lub z niego wyrastamy. Bywa też, że otrzymany rezultat nie odpowiada naszym wyobrażeniom. W takiej sytuacji warto rozważyć zabieg, jakim jest laserowe usuwanie tatuażu. Pozbycie się niechcianej ozdoby jest możliwe dzięki rozbijaniu znajdującego się pod skórą barwnika przez wiązkę laserową. Drobne fragmenty są następnie wchłaniane przez komórki organizmu. Podobnie jak w przypadku depilacji laserowej, wiązka światła skupia się w miejscach, gdzie znajduje się barwnik – oznacza to, że laser nie oddziałuje na skórę niewytatuowaną.
Przeciwwskazania do usuwania tatuażu laserem
Do usuwania tatuaży najczęściej stosuje się laser nanosekundowy (technologia Q-switch) lub pikosekundowy. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie długością emitowanej fali – odpowiedni dobór sprzętu jest zatem istotny, ponieważ zależy od tego, z jakim kolorem tatuażu mamy do czynienia. Mimo iż zabieg odznacza się wysokim poziomem bezpieczeństwa, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Są to:
- ciąża
- wszczepiony rozrusznik serca
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- nieuregulowana cukrzyca
- stany zapalne skóry w obrębie tatuażu
- tendencja do powstawania bliznowców
Osoby, które chciałyby poddać się zabiegowi muszą ponadto zaprzestać opalania na co najmniej 2 tygodnie przed procedurą, jak również odstawić zioła i leki fotouczulające (m.in. retinol, nagietek, dziurawiec).
Laserowe usuwanie tatuażu – przebieg zabiegu
Po wykluczeniu przeciwwskazań do procedury wykonuje się próbę laserową, która pozwala sprawdzić reakcję pacjenta na działanie wiązki światła. Jeśli nie występują żadne reakcje niepożądane, można przystąpić do właściwego zabiegu. Poprzedza się go schłodzeniem skóry lub nałożeniem specjalnego kremu znieczulającego, ponieważ procedurze może towarzyszyć lekki, kłujący ból. Jedna sesja trwa zwykle od 20 do 45 minut – dokładny czas jest uzależniony od wielkości tatuażu.
Zalecenia po laserowym usuwaniu tatuażu
Po laserowym usuwaniu tatuażu skóra jest bardziej wrażliwa, dlatego należy odpowiednio o nią dbać. Przez kilka godzin po zabiegu skóry nie należy moczyć. Unikać należy długich kąpieli w wannie, korzystania basenu oraz sauny. Do mycia warto zastosować delikatne środki myjące.
Usuwanie tatuażu – efekty
Warto pamiętać, że im ciemniejszy tatuaż, tym lepsze będą rezultaty zabiegu (podobna zasada dotyczy depilacji laserowej). Ze względu na to, iż biały kolor nie absorbuje światła lasera, usunięcie tatuażu z dużą ilością jasnych barwników może okazać się kłopotliwe.
Jeden zabieg nie sprawi, że tatuaż zniknie ze skóry, jednak z każdą kolejną sesją barwnik będzie ulegał zniszczeniu, a co za tym idzie – tatuaż będzie coraz bardziej wyblakły. Wiele zależy tu też nie tylko od użytych barwników, ale też ich jakości oraz tego, jak głęboko zostały one umieszczone pod skórą.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o usuwanie tatuażu
Jaki jest koszt usuwania tatuażu laserem?
Cena usuwania tatuażu jest uzależniona od wielu czynników, przede wszystkim zaś od liczby przeprowadzonych zabiegów. Za pojedynczą sesję trzeba zapłacić od 150 zł. Ostateczny koszt laserowego usuwania tatuażu może wzrosnąć nawet do 9000 zł.
Czy po usuwaniu tatuażu zostają blizny?
U osób z tendencją do bliznowacenia mogą pojawić się blizny, dlatego takie predyspozycje stanowią przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Ryzyko pozostawienia nieestetycznych śladów u pacjentów nie posiadających takich tendencji jest bardzo niskie.
Czy usuwanie tatuażu boli?
Podczas usuwania tatuażu laserem może pojawić się uczucie kłującego lub piekącego bólu, jednak u większości osób jest ono na tyle delikatne, że nie ma potrzeby stosowania znieczulenia. Pacjenci z niską tolerancją na ból mogą poprosić o nałożenie na tatuaż kremu znieczulającego.
Usuwanie tatuażu – ile zabiegów jest potrzebnych?
W zależności rodzaju tatuażu (m.in. kolorów i jakości użytych barwników) potrzebnych może być od 4 do 10 sesji. Odstępy między poszczególnymi zabiegami powinny wynosić 3-4 tygodnie – w tym czasie fragmenty rozbitego barwnika są wchłaniane przez organizm.
Laserowe usuwanie tatuażu przed i po – zdjęcia
Chcesz zobaczyć jak wygląda skóra po usunięciu tatuażu laserem? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.
Umów wizytę!
Jeśli Ty także chcesz usunąć tatuaż laserem, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 35 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.
Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)
Źródła:
- A. Mańkowska, "Laserowe usuwanie tatuaży", Kosmetologia Estetyczna, 53-56, 2013
- Wikipedia, "Tattoo removal" (en.wikipedia.org)
- S. Gy Ho, C. L. Goh, "Laser Tattoo Removal: A Clinical Update" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery, 2015
4.7/5 (opinie 15)