Leczenie zmian skórnych laserem polega na odparowaniu zmiany wiązką laserową, co jest mniej inwazyjną interwencją niż klasyczne wycięcie skalpelem. Lekarze stosuję zwykle lasery CO2. W ten sposób można zlikwidować znamiona, włókniaki, a nawet szpecące blizny. Zdecydowanym plusem stosowania lasera w dermatochirurgii jest zachowanie estetyki, czyli wycięcie nie pozostawia śladów. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza.
Laserowe usuwanie zmian skórnych w polskich klinikach
Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserochirurgii w Stalowej Woli posiada w ofercie usunięcie zmiany skórnej laserem CO2. Pracuje tu dermatolog i wenerolog dr Jerzy Maciąg, który likwiduje laserowo tatuaże, po wcześniejszym znieczuleniu skóry Lignokainą lub maścią Emla. W Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserochirurgii wykonuje się też takie zabiegi jak laseroterapia znamion naskórkowych i usunięcie brodawek narządów płciowych laserem.
Lekarze z Centrum Chirurgii Plastycznej Malia w Warszawie wykonują zabiegi korekcyjne przy użyciu lasera CO2. Laseroteriapią w usuwaniu zmian skórnych zajmuje się tu dermatolog dr n. med. Maciej Krajewski, który jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Lekarz przeprowadza również laserowe usuwanie zmarszczek i leczenie blizn potrądzikowych laserem. Pacjenci kliniki mają możliwość opłacenia zabiegów laserowych w ratach.
W Gdańsku, bezoperacyjne leczenie łagodnych (nienowotworowych) zmian skórnych metodą laseroterapii, jest wykonywane przez lekarza medycyny estetycznej dr Annę Butowską. Lekarz pracuje w klinice medycyny estetycznej Kuban, gdzie laseroterapia frakcyjna jest stosowana także do eliminacji plam starczych, ostudy i zmian pigmentowych. Dr Butowska jest autorką pracy pt."Leczenie blizn i rozstępów”, a w klinice wdraża nowoczesne metody leczenia, poznane na kursach i szkoleniach medycznych z zakresu medycyny estetycznej.
Laser dermatochirurgiczny do usuwania znamion skórnych jest też dostępny w Krakowie w Instytucie Bielenda Professional. Klinika dysponuje kilkoma urządzeniami, które znajdują zastosowanie w poprawianiu wyglądu ciała, m.in. BHS Dermo Health, Zaffiro i Compact Flash. W Instytucie pracuje lekarz medycyny estetycznej dr Robert Świercz, należący do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. Lekarz proponuje pacjentom usuwanie zmian naczyniowych i przebarwień laserem, a także peeling laserowy wyrównujący koloryt skóry twarzy.
Na laserowe usuwanie zmian skórnych można zapisać się także we Wrocławiu w Instytucie DermaMed, który otrzymał Certyfikat Zaufania Pacjentów "Laur Pacjenta 2013" w kategorii placówka medyczna. Pracuje tu lekarz medycyny estetycznej dr n. med. Marcin Frączek - członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz lekarz medycyny estetycznej prof. Paweł Surowiak, który otrzymał tytuł Doctor Honoris Causa Mongolskiej Akademii Nauk. W DermaMed laser wykorzystywany jest do zamykania naczynek krwionośnych, w przypadku usuwania rumienia i teleangiektazji lekarze stosują laser IPL Ellipse.
Poznański Gabinet Lekarski i Zakład Fizykoterapii SALUS posiada w ofercie laserowe usuwanie zmian skórnych typu cysta łojotokowa czy brodawka wirusowa. Pracuje tu specjalistka laseroterapii wysokoenergetycznej Agata Mańkowska, autorka pracy pt.. „Laseroterapia wysokosokoenergetyczna w wybranych problemach dermatologicznych i kosmetycznych – doświadczenia własne”. W SALUS, zabieg laserowego usunięcia zmiany skórnej można zastąpić tradycyjnym wycięciem chirurgicznym.