VascuLife to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej nowoczesnych małoinwazyjnych sposobów usuwania żylaków. Czym charakteryzuje się ta procedura i kto może się jej poddać? Odpowiadamy na pytania związane z laserowym zamykaniem żylaków VascuLife.
Czym jest laserowe zamykanie żylaków VascuLife?
Laserowe leczenie żylaków może być przeprowadzone z wykorzystaniem różnego rodzaju urządzeń. Technologia używana w procesie usuwania zmian jest niezwykle istotna, ponieważ m.in. od długości generowanych przez sprzęt fali uzależnione są efekty. VascuLife to pierwszy inteligentny, zautomatyzowany system laserowy do zamykania żylaków. Laser najnowszej generacji generuje fale o długości 1470 nm, a przy tym nie powoduje nadmiernego wzrostu temperatury w naczyniu. Dzięki urządzeniu operator może dawkować energię niezwykle precyzyjnie i równomiernie. Sprzęt usprawnia pracę lekarza, który może monitorować przebieg zamykania żylaków oraz regulować jego tempo. Wszystko to sprawia, że zabieg trwa krótko i nie towarzyszą mu dolegliwości takie jak ból czy krwiaki.
Kto może poddać się zabiegowi VascuLife?
System VascuLife umożliwia precyzyjne leczenie żył odpiszczelowych wielkich i małych w znieczuleniu miejscowym. Wskazaniem do zabiegu zazwyczaj są niewydolne pnie żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Procedurze może poddać się praktycznie każda osoba, istnieje jednak kilka przeciwwskazań. Zaliczamy do nich:
- ciążę i okres karmienia piersią
- zaawansowaną miażdżycę kończyn dolnych
- zaburzenie metaboliczne
- niedrożność żył głębokich
- zakrzepicę
Jak można zauważyć, lista ta jest znacznie krótsza niż w przypadku bardziej inwazyjnych procedur, np. operacji żylaków.
VascuLife - przygotowanie do zabiegu i rekonwalescencja
Tak jak przed innymi procedurami, tak i w przypadku zamykania żylaków VasuLife konieczna jest wstępna konsultacja u lekarza. W trakcie wizyty specjalista może zlecić wykonanie określonych badań czy przeprowadzić USG Dopplera. Zaraz po zabiegu pacjent musi założyć na nogi specjalne pończochy uciskowe, które zwykle nosi się przez kolejne 2-3 tygodnie. W dniu procedury zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, jednak już kolejnego dnia można powrócić do swoich codziennych zajęć, o ile nie jest to praca stojąca bądź ciężka praca fizyczna. Po zabiegu lekarz wskaże także termin wizyty kontrolnej, podczas której oceni stan nóg oraz uzyskane efekty. Warto pamiętać, że choć pierwsze pozytywne zmiany są widoczne zwykle już w dniu procedury, na końcowy efekt trzeba poczekać mniej więcej 2-3 tygodnie.