Wynikający z obturacji górnych dróg oddechowych (zapadanie się języka i ścian gardła) bezdech senny (OBS) polega na wielokrotnym wstrzymaniu przepływu powietrza podczas snu, co może trwać nawet powyżej 10 sekund. Konsekwencją tego jest niedotlenienia mózgu wskutek spadku saturacji krwi, a to nie pozostaje bez wpływu na zdrowie, stanowiąc przyczynę m. in. nadciśnienia tętniczego, zawału mięśnia sercowego, zaburzeń potencji czy depresji.
Metody leczenia OBS w Bydgoszczy
Jedną z nielicznych placówek w kraju, a jedyną w Polsce Północnej jest należąca do Kujawsko–Pomorskiego Centrum Pulmonologii Pracownia Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu, gdzie oprócz diagnostyki, prowadzone jest leczenie obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Nowoczesne wyposażenie w Polisomnografię ALICE 4 oraz Polymesam do badań przesiewowych pozwala na monitoring w czasie snu saturacji, przepływów powietrza czy pozycji ciała oraz ruchy klatki piersiowej. Pracownia działa w ramach Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania, którego Koordynatorem jest dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska.
Diagnostyką i leczeniem schorzeń laryngologicznych, jakimi są chrapanie i bezdechy senne zajmuje się również Centrum Leczenia Chrapania i Bezdechu, a ofertą placówki w zakresie leczenia łagodnego chrapania i Zespołu Obturacyjnych Bezdechów Sennych jest metoda termoterapii bipolarnej Celon. Małoinwazyjny i bezkrwawy zabieg, w zależności od wskazań może zostać poszerzony o plastykę podniebienia miękkiego z usunięciem zwiotczałej tylnej części podniebienia oraz przerośniętego języczka. Zespół medyczny placówki tworzy m. in. r med. Adam Piziewicz, laryngolog.
Innowacyjną metodę laserowego leczenia chrapania NightLase oferuje zespół lekarzy Szpitala Eskulap w Osielsku. Bezkrwawa procedura korzysta z głowicy laserowej, która oddziałując na błonę śluzową podniebienia, zmienia jego ukształtowanie wskutek obkurczenia się kolagenu i zmniejszenia dzięki temu wiotkości tkanek. Zabieg w znieczuleniu miejscowym nie wymaga hospitalizacji. Do zabiegu kwalifikuje oraz przeprowadza go specjalista otolaryngologii – dr n. med. Krzysztof Dalke. Zabiegi nie są wykonywane w ramach kontraktu NFZ.