Chrapanie dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiet i dzieci. Jakkolwiek chrapanie jest objawem zespołu bezdechu sennego, nie każda chrapiąca osoba go doświadcza. O bezdechu mówimy, gdy podczas snu następuje okresowe zatrzymania oddechu, którego następstwem jest niedotlenienie tkanek, z mięśniem secowym włącznie, zaburzenia ciśnienia krwi oraz wzmożenia pracy serca. Nieleczona dolegliwość zwiększa ryzyko nadciśnienia, chorób serca oraz udaru mózgu.
Leczenie zaburzeń snu w Częstochowie
Częstochowskie Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Bellazone oferuje szeroki zakres z zakresu medycyny estetycznej i laseroterapii z zastosowaniem nowatroskich urządzeń medycznych, a panel zabiegów obejmuje także leczenie chrapania wraz z zespołem zaburzeń oddychania w czasie snu. Stosowana w placówce innowacyjna metoda NightLase wykorzystuje promieniowanie lasera Er:YAG firmy Fotona Spectro SP o długości fali świetlnej 2940 nm, zmniejszając występowanie bezdechów oraz amplitudę chrapania poprzez podgrzanie i usztywnienie tkanki dzięki kontrakcji kolagenu w obszarze języczka, łuków podniebiennych, podniebienia miękkiego, a także bocznych części języka. W trakcie zabiegu aplikuje się około 6000 impulsów, zależnie od stopnia wiotkości gardła, co łagodzi wibracje miękkie i zmniejsza ilość bezdechów. Procedura może trwać od 20 do 60 minut i nie wymaga rekonwalescencji. Cykl zabiegowy obejmuje 30 dni oraz 4 sesje.
Leczenie chrapania i bezdechu sennego realizuje w Katowicach w ramach Laryngologii Angelius Szpital, który jako jeden z pierwszych ośrodków w kraju, do badania zaburzeń oddychania podczas snu wykorzystuje zaawansowaną technologię ApneaGraph. Oprócz nowoczesnej diagnostyki, w gabinecie pacjent przechodzi szczegółowy wywiad, a dzięki wykorzystaniu endoskopu, specjalista laryngolog jest w stanie precyzyjnie określić miejsce zwężenia górnych dróg oddechowych. Dokładną ocenę ich struktur ustala obrazowanie TK (tomografia komputerowa), które także należy do oferty jednostki, stanowiąc istotny element terapii chrapania. Jej zabiegową formę reprezentuje metoda radiochirurgii – koblacja, RaVor – CURIS oraz innowacyjny system implantów podniebienia miękkiego Pillar.