Osłabienie, drażliwość i senność to tylko część objawów wywoływanych przez bezdech senny. Schorzenie to może również zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby serca i udar mózgu. Nocnym zaburzeniom oddychania towarzyszy zwykle chrapanie, a schorzenie nie jest zauważane przez chorych, ale przez ich rodziny. Na szczęście wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na przywrócenie właściwego oddychania i uniknięcie odległych konsekwencji bezdechu.
Leczenie chrapania i bezdechu sennego w Katowicach
W Centrum Medycznym Angelius Provita diagnostyka i leczenie bezdechu sennego są prowadzone zgodnie z zaleceniami EUROSleep, czyli organizacji laryngologów zajmujących się tym schorzeniem.Do badania zaburzeń oddychania wykorzystywane jest urządzenie ApneaGraph, a po dokładnym zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania fizykalnego, lekarz może zdecydować o wykonaniu badania endoskopowego lub tomografii komputerowej. W leczeniu wykorzystywany jest implant podniebienia miękkiego PILLAR i w razie konieczności leczenie chirurgiczne. Preferowaną metodą zabiegową jest radiochirurgia (Koblacja, RaVor – CURIS).
Przy ulicy Szopienickiej, w Szpitalu Specjalistycznym Centrum Medycznego MAVIT diagnostyka nocnych zaburzeń oddychania jest przeprowadzana z wykorzystaniem apnografu. Urządzenie oblicza ilość spłyconych oddechów i bezdechów, a także analizuje szereg parametrów dodatkowych, takich jak pozycja spania, wysycenie krwi tlenem, częstość pracy serca i poziom głośności chrapania. Dane są analizowane na dwóch poziomach górnych dróg oddechowych. Zebrane podczas całonocnego badania dane pozwalają na podjęcie odpowiednich decyzji terapeutycznych. Zaletą apnografu jest jego ergonomiczna konstrukcja i fakt, że badanie może być przeprowadzone w domu pacjenta.
Z podejrzeniem bezdechu sennego można się zwrócić o pomoc do lek. stom. Barbary Wojciechowskiej, która przyjmuje pacjentów w Praktyce Stomatologicznej, która znajduje się przy ul. Bławatków. W leczeniu chrapania i zaburzeń oddychania w nocy stosuje szyny ortodontyczne, których zadaniem jest wysunięcie języka i żuchwy do przodu i do dołu, co zapobiega ich przemieszczaniu się podczas snu i blokowaniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Istnieje również możliwość trwałego poszerzenia dróg oddechowych pacjenta, dzięki epigenetycznemu aparatowi homeoblock.