Gdy powietrze nie przepływa swobodnie przez drogi oddechowe w trakcie snu, pojawiają się wibracje. Efektem tego jest wydawanie uciążliwego odgłosu, czyli chrapanie. U podstaw problemów z chrapaniem i bezdechem sennym może leżeć wiele czynników, np. polipy w nosie czy skrzywiona przegroda nosowa. Bezdech senny i chrapanie mogą pojawić się, gdy mięśnie gardła oraz język wiotczeją podczas snu, przez co blokują swobodny przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Również palenie papierosów czy nadwaga sprzyjają rozwojowi tego schorzenia. W zależności od tego, jaki czynnik powoduje chrapanie, laryngolog ustala ścieżkę leczenia. Zdarza się, że niezbędne jest monitorowanie snu pacjenta za pomocą specjalistycznej aparatury.
Gdzie we Wrocławiu można się poddać leczeniu chrapania i bezdechu sennego?
Leczenie chrapania i bezdechu sennego jest jednym z głównym obszarów działalności Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus. Placówka powstała w 2007 r. i ma swoją siedzibę we Wrocławiu. By zlikwidować problem chrapania, w klinice stosuje się m.in. małoinwazyjną metodą koblacji. Na wyposażeniu centrum znajduje się także apnograf, czyli urządzenie monitorujące m.in. liczbę bezdechów czy głośność chrapania, które może zostać użyte w domu pacjenta. Placówka oferuje przeprowadzenie pełnej diagnostyki endoskopowej podczas jednej wizyty.
Aby wyleczyć chrapanie i bezdech senny, można umówić się na wizytę do praktykującego we Wrocławiu laryngologa lek. Yogena Abelaka. Jest on absolwentem Akademii Medycznej we Wrocławiu, którą ukończył w 2001 r. Specjalizację zdobył w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, pracował również w Guy’s Hospital czy House Ear Institute. Oprócz diagnostyki i leczenia chrapania oraz bezdechu sennego, dr Abelak prowadzi także leczenie schorzeń nosa, gardła i uszu.
Leczeniem chrapania i bezdechu sennego zajmuje się również praktykujący we Wrocławiu laryngolog dr hab. n. med. Tomasz Zatoński. W codziennej pracy z pacjentem wykorzystuje m.in. badanie polisomnograficzne, pozwalające na ocenę snu. Doktor Zatoński nie tylko praktykuje, lecz także kształci młodą kadrę – pracuje w Katedrze i Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.