Bruksizm to schorzenie, polegające na niekontrolowanym zgrzytaniu i zaciskaniu zębów. Siła zacisku jest wówczas około dziesięciu razy większa niż w trakcie jedzenia. Przypadłość ta okazuje się na tyle groźna, że może doprowadzić do poważnych uszkodzeń zębów, a nawet przyzębia czy stawów żuchwowo-skroniowych. Toksyna botulinowa, popularnie nazywana botoksem, która jest wykorzystywana głównie w medycynie estetycznej do poprawy wyglądu, może również wspomóc leczenie bruksizmu. W ramach zabiegu przy pomocy bardzo cienkiej igły wykonuje się precyzyjne wstrzyknięcie preparatu w mięśnie skroniowe i mięśnie żwaczy. Cała procedura trwa zwykle nie dłużej niż kwadrans. Nie wymaga ona znieczulenia, ponieważ moment ukłucia jest dla pacjenta prawie niezauważalny. Efekty po zabiegu iniekcji toksyny botulinowej utrzymują się do sześciu miesięcy, a potem należy powtórzyć aplikację preparatu. Zazwyczaj po około dwóch latach można całkowicie zaprzestać leczenia.
Leczenie bruksizmu przy użyciu botoksu w Krakowie – gdzie można się udać?
Osoby, mające problem z nocnym zgrzytaniem zębów, mogą się zgłosić po pomoc do lek. med. Małgorzaty Gajewskiej – dyplomowanego lekarza medycyny estetycznej. W 2011 roku uczestniczyła ona w kursie „Techniki stosowania preparatu Azzalure. Kurs zaawansowany”, brała też udział w szkoleniu „Zaawansowane techniki łączone zastosowania toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego”. W swoim gabinecie, poza leczeniem bruksizmu, podejmuje się także terapii nadpotliwości przy użyciu toksyny botulinowej oraz wykonuje z jej zastosowaniem zabiegi odmładzające, w tym wygładzenie zmarszczek mimicznych.
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową znajduje się także w ofercie Kliniki Medycyny Estetycznej, Dermatologii i Laseroterapii PerfectLift. Jest to placówka, specjalizująca się przede wszystkim w zabiegach, mających na celu poprawę wyglądu. Stosuje się tam procedury z wykorzystaniem wypełniaczy, w tym botoksu, którym specjaliści leczą bruksizm oraz wszelkie rodzaje zmarszczek.
Zabieg iniekcji toksyny botulinowej w celu leczenia bruksizmu przeprowadza w swoim gabinecie również lekarz medycyny estetycznej lek. med. Robert Janczura. Tą dziedziną medycyny zajmuje się od 2009 roku. Specjalizuje się głównie w stosowaniu wypełniaczy, takich jak toksyna botulinowa, kwas hialuronowy czy hydroksyapatyt wapnia. Przy pomocy botoksu leczy bruksizm oraz usuwa lwią zmarszczkę. Ponadto, zajmuje się też zabiegami z wykorzystaniem nici liftingujących.