Istotą bruksizmu jest nadmierne napięcie mięśni żwaczy, które prowadzi do zmian rysów twarzy, ścierania się zębów oraz odsłonięcia szyjek zębowych. Dodatkowo może wystąpić bolesność w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, bóle napięciowe karku i pleców, a w szczególnych przypadkach nawet migrena i zaburzenia słuchu. Leczenie bruksizmu toksyną botulinową polega na wprowadzeniu oczyszczonej toksyny do nieprawidłowo pracujących mięśni. Po zabiegu mięśnie są bardziej rozluźnione, nie występują stany ich nadmiernego napięcia. Efekt zabiegu utrzymuje się przez 6-8 miesięcy.
Leczenie bruksizmu w Warszawie - kto przeprowadza zabieg?
W Warszawie leczeniem nadmiernej aktywności mięśni żwaczy zajmuje się dr n. med. Wojciech Marusza, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, który od 2001r przeprowadza zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dr Marusza prowadzi zajęcia na Międzynarodowym Kongresie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging PTMEiAA w Warszawie, o tematyce powikłań występujących w medycynie estetycznej. W swojej ofercie posiada szeroki zakres zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego oraz peelingów medycznych.
Zabiegi leczenia bruksizmu z wykorzystaniem toksyny botulinowej przeprowadza także lekarz medycyny estetycznej Radosław Rzepnikowski. Regularnie uczestniczy w kursach i szkoleniach m.in. z zakresu stosowania preparatów toksyny botulinowej: w 2013r ukończył szkolenie "Toksyna botulinowa - zastosowanie zaawansowane" oraz "Techniki łączone stosowania toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego w korekcji zmarszczek. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz World Society Interdisciplinary Anti- Aging Medicine.