Bruksizm, zwykle wywołany stresem to mimowolne, silne zaciskanie zębów czy zgrzytanie nimi podczas snu. Oprócz szyn relaksacyjnych czy korekty uzębienia, jednym z najczęstszych sposobów leczenia bruksizmu są iniekcje toksyny botulinowej, które oprócz lekarzy medycyny estetycznej, wykonują także stomatolodzy.
Botoks na nocne zgrzytanie zębami
W zabiegach z użyciem toksyny botulinowej specjalizują się lekarze Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm, gdzie botoks ma wiele wskazań, zaczynając od terapii przeciwzmarszczkowej, na leczeniu nadpotliwości kończąc. Odruchowe zgrzytanie i zaciskanie zębów, jakie w konsekwencji zdaniem specjalistów, prowadzi do rozbudowy mięśni żwaczy i zmiany owalu twarzy na bardziej masywny jest tu jednym z głównych zaleceń do zastosowania toksyny botulinowej. Po dobraniu odpowiedniej dawki, lekarz wstrzykuje preparat w kilku, kilkunastu miejscach, co zwykle trwa około kwadransa, rozluźniając mięśnie żwaczy. Cena zabiegu zależy od ilości preparatu i uwzględnia konsultacje, znieczulenie oraz wizytę kontrolną.
Azzalure produkowany przez firmę Galderma zawierający jeden z typów neurotoksyny botulinowej, w terapiach estetycznych i leczniczych stosują również lekarze Manufaktury Piękna. Preparat, w zależności od miejsca podania, poza korektą mimiki, eliminuje m. in. nadmierną aktywność mięśnia żwacza, zmniejszając jego napięcie, często związane ze zgrzytaniem zębami i ścieraniem ich powierzchni, a także – jak sugerują specjaliści – z bólami głowy i stawów skroniowo-żuchwowych. W zespole medycznym zabiegi wykonuje m. in. lek. med. Katarzyna Luch, specjalista medycyny rodzinnej, lekarz medycyny estetycznej.
Bruksizm leczą również specjaliści Kliniki Prestige Skin, stosując do tego preparat Botoxu, który standardowo zmniejsza długotrwałe napięcia mięśnia żwacza, będącego źródłem bólu, a zarazem następstwem bólu głowy i twarzy, nierzadko powodując problemy ze słuchem czy wzrokiem. W efekcie złagodzeniu ulegają objawy bruksizmu, a działanie Botoxu, jak tłumaczą, jest widoczne już po upływie 3 dni od momentu wstrzyknięcia preparatu, efekt zapewniając na okres 6-8 miesięcy, co zależy od indywidualnej wrażliwości. Klinikę prowadzi lek. med. Aneta Madej, specjalista dermatolog, świadcząca usługi z zakresu chirurgii i dermatologii estetycznej.