Rak okrężnicy to jeden z nowotworów jelita grubego, rozwijający się w okrężnicy. Leczenie metodą chirurgiczną polega najczęściej na wykonaniu odcinkowej resekcji, czyli usunięciu odcinka jelita wraz z guzem nowotworowym. Dodatkowo, usuwany jest margines zdrowych tkanek okrężnicy, a także okoliczne węzły chłonne. Zabieg wykonywany jest przez specjalistę chirurga onkologa w znieczuleniu ogólnym. Operacja trwa do kilku godzin, a pobyt w szpitalu po zabiegu wynosi zazwyczaj od 5 do 7 dni.
Leczenie chirurgiczne raka okrężnicy w Polsce
W Gdańsku chirurgiczne usunięcie nowotworu okrężnicy wykonuje dr hab. n. med. Tomasz Jastrzębski, specjalista chirurgii onkologicznej, specjalista chirurgii ogólnej. Studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. Swoją wiedzę praktyczną poszerzał w Klinice Chirurgii Onkologicznej w Gdańsku oraz podczas staży zagranicznych w Clinica Chirurgica Generale w Florencji czy w Klinice Chirurgicznej Uniwersytetu Medycznego w Amsterdamie. Jako pierwszy w Polsce, wprowadził metodę leczenia przerzutów do otrzewnej HIPEC (dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii).
W Warszawie pacjenci, u których stwierdzono raka okrężnicy, mogą udać się po pomoc, do dr n. med. Krzysztofa Szala, chirurga ogólnego, chirurga onkologa, proktolog. Jest on członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Chirurgów oraz European Association of Coloproctology. Doświadczenie zdobył poprzez pracę w Szpitalu Bródnowskim i Szpitalu Wolskim w Warszawie, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, a także jako Naczelny Lekarz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
W Skawinie leczenie nowotworu okrężnicy metodą chirurgiczną możliwe jest w Szpitalu Specjalistycznym im.Stanley Dudrick, który otrzymał Certyfikat Jakości od Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Szpital dysponuje nowoczesnym sprzętem diagnostycznym, w tym aparatem nowej generacji do badania ultrasonograficznego firmy GE oraz sprzętem firmy Olympus do wykonania endoskopii, czyli zabiegu umożliwiającego doprowadzenie optyki oraz światła m.in. do wnętrza przewodu pokarmowego.
W Słupsku znajduje się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka, który zajmuje się leczeniem raka okrężnicy. Szpital posiada Certyfikat świadczący o spełnieniu wymagań normy PN-EN ISO 18001:2004 Systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz Certyfikat ISO 9001:2008 potwierdzający wysoką jakość świadczonych usług. Obiekt otrzymał tytuł „Szpital bez bólu”, nadany przez Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Leczenia Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
We Wrocławiu pacjent chory na nowotwór jelita grubego może udać się na operację do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, który otrzymał Nagrodę Brylantowego Lidera w zakresie Ochrony Zdrowia organizowanego przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia. Obiekt jako pierwszy w Polsce pozyskał robota chirurgicznego da Vinci do przeprowadzania operacji małoinwazyjnych, co sprawiło, że został także wyróżniony Złotym Godłem w kategorii Quality International Services potwierdzającym świadczenie usług najwyższej jakości. Szpital posiada także Certyfikat „Szpital bez bólu” oraz Certyfikat Innowacyjności wydany przez Sieć naukową MSN i Instytut nauk Ekonomicznych PAN.
W Szczecinie operacyjne leczenie raka okrężnicy wykonywane jest w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 PUM im. prof. Tadeusza Sokołowskiego. Obiekt posiada Certyfikat ISO 9001:2008, potwierdzający wdrożenie i stosowanie systemu zarządzania jakością w zakresie leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego. Szpital został wyróżniony w Rankingu Bezpieczny Szpital organizowanego przez Gazetę Rzeczpospolita, otrzymał Certyfikat „Szpital bez bólu”, a także zajął I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szpitali w kategorii Najlepszy Szpital Publiczny w województwie zachodniopomorskim.