Chrapanie nie jest jedynie kłopotliwym nawykiem czy przypadłością, która utrudnia wspólne życie, lecz poważną dolegliwością, której często towarzyszy obturacyjny bezdech senny (OBS). W większości przypadków chrapanie spowodowane jest nieprawidłową budową podniebienia miękkiego, czemu można zaradzić dzięki małoinwazyjnym zabiegom, wśród których wyróżnia się tzw. kolumnowanie - wszczepianie w podniebienie implantów Pillar® firmy Medtronic.
Zabieg ten odznacza się prostotą wykonania (trwa ok. 20 minut) i niewielkim obciążeniem dla pacjenta – większość osób może powrócić do normalnej diety oraz funkcjonowania już tego samego dnia. Po zabiegu ustępują drgania tkanek objawiające się chrapaniem, zmniejsza się także stopień ich zapadania oraz blokowania górnych dróg oddechowych wywołujący bezdech śródsenny. Leczenie bezdechu sennego implantami Pillar® i eliminowanie w ten sposób problemu chrapania odbywa się w znieczuleniu miejscowym, nie wiąże się z koniecznością hospitalizacji ani długotrwałym dyskomfortem. Część pacjentów zauważa pozytywne efekty zabiegu już po kilku tygodniach, u niektórych trzeba poczekać nieco dłużej. Zabieg wszczepiania w podniebienie implantów Pillar® jest pierwszą i jedyną procedurą zatwierdzoną przez amerykańską agencję ds. żywności i leków FDA (odpowiednik polskiego Sanepidu), posiadającą unijny certyfikat bezpieczeństwa CE, przeznaczoną do leczenia chrapania i OBS, a sam zabieg przeprowadzono u ponad 50 tysięcy pacjentów z całego świata. O jego skuteczności świadczy szereg publikacji naukowych w renomowanych periodykach medycznych, jak „Otolaryngology–Head and Neck Surgery” – potwierdzili ją m.in. lekarze z Norwegii, Niemiec czy Turcji.
Gdzie wykonać zabieg leczenia chrapania?
W Polsce leczenie chrapania implantami Pillar® wykonują wybrane kliniki. W Grudziądzu zabieg można przeprowadzić w klinice ABC-Med u dr hab. n. med. Marka Modrzyńskiego – specjalisty laryngologii, absolwenta gdańskiej Akademii Medycznej, który chrapanie leczy także za pomocą radiochirurgii. Do zabiegów używane są wyłącznie urządzenia posiadające certyfikat unijny CE oraz certyfikat FDA, co potwierdza ich bezpieczeństwo i najwyższe standardy. Z kolei w szczecińskiej Mediklinice zabieg wykonuje otolaryngolog dr n. med. Beata Paradowska-Opałka – członkini zarządu Szczecińskiego Oddziału Towarzystwa Otolaryngologów-Chirurgów Głowy i Szyi oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, która oprócz leczenia chrapania przeprowadza również endoskopowe operacje polipów nosa i zatok przynosowych oraz przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.
W jej ofercie znajduje się również konchoplastyka, czyli plastyka małżowin nosowych oraz septoplastyka (operacja skrzywienia przegrody nosa). W szczecińskim Centrum Medycznym „Dom Lekarski” leczeniem chrapania zajmuje się dr n. med. Krzysztof Cecherz, chirurg i laryngolog, absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W katowickim Angelius Szpital Provita zabiegi przeprowadza dr n. med. Tomasz Grzegorzek – absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej, specjalista w zakresie otolaryngologii, który chirurgią małoinwazyjną zajmuje się od 2003 roku. Placówka jako jeden z pierwszych ośrodków w kraju do badania zaburzeń oddychania podczas snu zaczęła stosować urządzenie ApneaGraph.
W Katowicach zabieg można wykonać również w otwartym w 2010 roku Szpitalu Specjalistycznym Centrum Medycznym MAVIT posiadającym Certyfikat Jakości ISO 90001:2008 w zakresie „Diagnostyka i leczenie chorób z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej i laryngologii u dzieci oraz dorosłych. Diagnostyka obrazowa”, potwierdzający najwyższe standardy jakości spełniane przez centrum. Zabiegi wykonują tam specjaliści laryngolodzy i otolaryngolodzy: dr n. med. Anna Bronder i dr n. med. Małgorzata Sośnierz-Spangenberg. W Warszawie leczenie chrapania implantami Pillar® firmy Medtronic prowadzi WMC Poradnia Specjalistyczna, a zabiegi wykonuje otolaryngolog lek. med. Ewa Jastrzębska-Szyszko, u której można zoperować przegrodę nosową, a także lek. med. Piotr Borowski - specjalista otolaryngolog oraz otolaryngolog dziecięcy, członek The European Academy of Facial Plastic Surgery, który doskonalił się zagranicą, w tym m.in. podczas stażu w BUPA Hospitals UK. Placówka jest wyposażona m.in. we wspomniany ApneaGraph.