Powiększenie sutków u mężczyzn spowodowane rozrostem tkanki gruczołowej, jakie często współistnieje z rozrostem tkanki włóknistej i tłuszczowej, spowodowane jest przewagą żeńskich hormonów (estrogeny) nad męskimi (androgeny). Może być także objawem innej choroby, a sporą część przypadków stanowi ginekomastia idiopatyczna (bez dowiedzionej przyczyny). Zwykle ustępuje samoistnie, natomiast długotrwałą ginekomastię leczy się operacyjnie oraz metodą liposukcji.
Przerost sutka u mężczyzn – metody leczenia
Wstydliwy problem u mężczyzn leczy w Bielsku-Białej dr n. med. Janusz Sirek, specjalista chirurgii plastycznej w swojej Klinice Chirurgii Plastycznej MedCosmetic. Oferta dotyczy ginekomastii jedno- lub obustronnej z nadmiernie powiększonymi gruczołami piersiowymi, a operacja, przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym, obejmuje cięcia wokół otoczki brodawki i usuwa nadmiar tkanki bądź, w zależności od wskazań, odsysa ją. Liposukcję stosuje się jako standard w przypadku ginekomastii tłuszczowej.
Dr Janusz Sirek jest również właścicielem Szpitala Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej – jednej z najnowocześniejszych i największych placówek o profilu zabiegowo-diagnostycznym na Śląsku, gdzie operacyjne leczenie ginekomastii, stosuje się m. in. w przypadku przerostu tkanki nie poddającej się leczeniu zachowawczemu, co dotyczy ginekomastii o znacznym nasileniu, idiopatycznej oraz w zespole Klinefeltera. Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej świadczone są odpłatnie, a zespół medyczny współtworzy lek. med. Sybilla Piekarska, specjalista chirurgii plastycznej.
Ginekomastie i lipomastie leczą specjaliści Kliniki MD Medmix i jak wyjaśniają, najczęściej przerost męskiej piersi ma charakter mieszany: gruczołowo-tłuszczowy, a metody terapii polegają na usunięciu przerośniętej tkanki, za pomocą odessania, za pośrednictwem liposukcji lub wycięcia, w zależności od wyniku badania USG. W przypadku dużej ilości tkanki gruczołowej stosowana jest wyłącznie operacja klasyczna, a materiał pobrany podczas zabiegu jest poddany badaniu HS w celu diagnostyki onkologicznej. W zespole medycznym zabiegi świadczy lek. med. Maciej Borejsza, chirurg.
Na Oddziale Chirurgii Plastycznej Szpitala św. Łukasza, zabiegi operacyjne wykonuje lek. med. Martin Brzuchanski, specjalista chirurgii plastycznej, który specjalizuje się m. in. leczeniu ginekomastii. Usunięcie gruczołu piersiowego u mężczyzn wskutek przerostu (jednostronny lub obustronny) należy do oferty Szpitala i realizowane jest zgodnie ze standardami, jakich wymaga schorzenie. Operacje z zakresu Chirurgii Plastycznej oraz Chirurgii Twarzowo - Szczękowej są przeprowadzane w Szpitalu od 2010 r. Pozostałą ofertę placówki stanowi wielospecjalistyczna działalność zabiegowa, której głównym profilem jest ortopedia.
Ginekomastia to nie pojedyncze przypadki, ale 30-40% dorosłych mężczyzn, którzy doświadczają trwałej postaci schorzenia z przerostem tkanki łącznej i tłuszczowej, wyjaśnia lek. med. Arkadiusz Kuna, specjalista chirurgii plastycznej, który na Oddziale Chirurgii Plastycznej Szpitala Pod Bukami w leczeniu ginekomastii wykonuje zabieg kombinowany z liposukcją. Operacja polega na podskórnym wycięciu przerośniętego gruczołu sutkowego i/lub odessaniu tkanki tłuszczowej (dot. jedno - lub obustronnego powiększenia gruczołu piersiowego). Lek. med. Kuna świadczy również konsultacje z medycyny estetycznej.
Nieoperacyjną metodę usuwania miejscowych otłuszczeń ciała w postaci lipolizy iniekcyjnej posiada w ofercie swojego gabinetu lek. med. Aneta Ptak, specjalista medycyny estetycznej, dermatolog. Metoda oprócz typowych kosmetycznych zastosowań, jest wykorzystywana także w leczeniu ginekomastii, zmniejszając lokalne skupiska tkanki tłuszczowej. Lek. med. Aneta Ptak, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej oraz Stowarzyszenia Dermatologów Medycyny Estetycznej i specjalizuje się w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej oraz dermatochirurgii.