Lasery w terapii leczenia hemoroidów pojawiły się w 1989 roku – wtedy miała miejsca pierwsza operacja wycięcia żylaków odbytu laserem CO2. Obecnie w leczeniu choroby hemoroidalnej wykorzystywane są dwa rodzaje urządzeń: laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG) i laser CO2. Wykorzystując laser Nd:YAG, określany także laserem naczyniowym, chirurg przeprowadza fotokoagulację u podstawy hemoroidu, wywołując w efekcie jego martwicę. Natomiast działanie lasera CO2 polega na odparowaniu zewnętrznych części hemoroidów (poza odbytem). Zabiegi przy pomocy laserów są najnowocześniejszą metodą leczenia hemoroidów. Stanowią alternatywę dla operacji chirurgicznej, stosowaną coraz częściej. Wykonuje się je w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym – pacjent opuszcza klinikę w tym samym dniu.
Laserowe zabiegi usuwania hemoroidów (Laser hemorrhoidoplasty, LHP®) stosowane są przy usuwaniu żylaków odbytu III i IV stopnia. Energia lasera obliteruje (zamyka) guzki od środka, nie uszkadzając przy tym zwieracza ani śluzówki. Podczas zabiegu nie stosuje się cięć, więc nie ma potrzeby zszywania ran. W przypadku konieczności redukcji poduszek hemoroidalnych laser jest skuteczniejszym rozwiązaniem niż klasyczna operacja – ból po zabiegu jest dużo mniejszy, a czas powrotu do aktywności krótszy.
Laserowe leczenie żylaków odbytu w polskich klinikach
Pacjenci cierpiący na chorobę hemoroidalną chcą jak najszybciej pozbyć się dręczącej ich dolegliwości. Mając do wyboru kilka metod leczenia, zdecydują się na tę, która zagwarantuje im szybki zabieg przy jednoczesnym krótszym czasie rekonwalescencji. Ich wybór coraz częściej pada na zabieg z użyciem lasera, więc, po podjęciu decyzji, przyjeżdżają do kliniki, która może im go oferować.
We wrocławskiej klinice Ars Estetica hemoroidy leczy się metodą Barrona (polegająca na zakładaniu gumowych opasek na szyję guzka krwawniczego), którą wspomaga się laserową obliteracją. Zabiegi wykonuje dr Jerzy Pawełczyk, lekarz z 25-letnim doświadczeniem z zakresu chirurgii ogólnej, a także członek European Association for Endoscopic Surgery i Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych. Ukończył szkolenie z zastosowania laserów Nd:YAG we flebologii, przeszedł również szereg kursów w zakresie chirurgii naczyniowej w Avelana Vein Center (Słowenia).
Kolejny specjalista, lek. med. Marek Chlamtacz, to urolog i chirurg z Centrum Urologii Laserowej Uro-Medic w Zielonej Górze. Doskonalił się, między innymi, w Klinice Urologii Akademickiego Szpitala Charite w Berlinie we Frankfurcie nad Odrą. Umiejętności zdobywał także w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze oraz w 105 Szpitalu Wojskowym w Żarach. U pacjentów z hemoroidami I i II stopnia stosuje zabieg HeLP®, polegający nie na usunięciu tkanki, a na zamknięciu tętnic (bez konieczności stosowania nici lub klipsów). Natomiast hemoroidy III i IV stopnia usuwa techniką LHP®, dokonując przy pomocy lasera napromieniowania guzków krwawniczych. W efekcie zabiegu hemoroid zmniejsza się i zamyka. Tego typu operacje wykonują także specjaliści Centrum Laseroterapii Elite w Warszawie.
Nieinwazyjne zabiegi w leczeniu choroby hemoroidalnej
Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Żylaków Venavita w Poznaniu oferuje pacjentom pakiet małoinwazyjnych zabiegów, do których zalicza się skleroterapia, metoda Barrona oraz leczenie laserowe hemoroidów. Ośrodkiem kieruje dr Krzysztof Błachowiak, chirurg i flebolog mający kilkunastoletnie doświadczenie w leczeniu chorób żył. Drugą poznańską placówką, w której pacjenci mogą wyleczyć się z hemoroidów, jest Gabinet Chirurgiczny Medic Laserplus. W ofercie ośrodka znajduje się pełen wachlarz zabiegów z zakresu proktologii i chirurgii ogólnej, a lekarze wykonują zabiegi chirurgiczne laserem oraz w sposób tradycyjny.
Kolejnym godnym polecenia lekarzem jest dr n. med. Stanisław Płonka, specjalista chirurg z Lecznicy Imienia Świętego Łazarza w Raciborzu. Wykonuje dwa rodzaje zabiegów z zastosowaniem laserów: w przypadku mało zaawansowanych żylaków stosuje nieinwazyjne laserowe zamykanie tętnic odbytniczych (HeLP®), natomiast przy III i IV stopniu przeprowadza podśluzówkową laseroterapię. Zabieg wykonuje w krótkim znieczuleniu dożylnym (sedacji) i miejscowym.
Równie nowoczesne techniki leczenia znajdziemy w klinice Mekmed w Katowicach. Dr n. med. Henryk Mekle stosuje zarówno laser naczyniowy, jak i laser CO2. W przypadku odparowania zewnętrznych żylaków odbytu pacjent otrzymuje zalecenie częstego podmywania z użyciem środków antyseptycznych i szarego mydła. Laserowym leczeniem choroby hemoroidalnej zajmuje się także dr n. med. Dariusz Duda, pracujący w katowickim Centrum Estetyki Ciała – ośrodku kierowanym przez dr Mekle.