Do leczenia hemoroidów lekarze stosują różne metody. Wybór odpowiedniej zależy od stopnia zaawansowania choroby. Metoda Barrona jest techniką małoinwazyjną, skuteczną i nieoperacyjną. Za jej pomocą można usunąć żylaki odbytu I i II stopnia, a nawet w niektórych przypadkach III stopnia.
Metoda Barrona skutecznym sposobem na hemoroidy
W Szpitalu im. Rydygiera na Oddziale Chirurgii Ogólnej mieści się Gabinet Proktologiczny, gdzie żylaki odbytu leczone są m.in. za pomocą zakładania gumek (metoda Barrona). Ponadto wykorzystywane są tutaj także inne metody tj. metoda Fergussona - wycięcie pojedynczych żylaków, metoda elektrokoagulacji, obliteracja żylaków odbytu a także operacja sposobem Milligan-Morgan oraz sposobem Longo. Pacjentów przyjmuje dr Wojciech Tokarski, specjalista chirurgii ogólnej - I stopnia od 1983 roku oraz II stopnia od 1991 roku, który specjalizuje się w swojej praktyce w różnorodnych zabiegach proktologicznych (diagnostyka i operacje).
Centrum Medyczne Evita w leczeniu hemoroidów stosuje zabiegi obrączkowania ich metodą Barrona. Ponadto proponowany jest tutaj także w leczeniu żylaków odbytu standardowy zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu hemoroidów. Zabiegi jedne i drugie poprzedzone są badaniem proktologicznym i anoskopowym w celu wykluczenia nowotworu. Przeprowadza je dr n. med. Zbigniew Biesiada, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1986 roku oraz II stopnia od 1991 roku), który swoje doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując w II Katedrze i Klinice Chirurgii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (m.in. w Pracowni Diagnostyki Ultrasonograficznej - badania endoskopowe). Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 1998 roku.
Szpital Zakonu Bonifratrów Św. Jana Grandego posiada Chirurgię Jednego Dnia, na której oferuje m.in. zabiegi z zakresu koloproktologii - ambulatoryjne i operacyjne. Do tych pierwszych zalicza się leczenie hemoroidów przez ich podwiązanie - metoda Barrona. Ponadto żylaki odbytu można wyleczyć tutaj także techniką Hemoron, chirurgiczną metodą operacyjną (także DGHL) oraz poddać się można innym zabiegom z zakresu proktologii (np. leczenie szczeliny odbytu i przetok odbytu czy częściowe lub całkowite usuniecie jelita grubego). Pacjentami zajmuje się prof. dr hab. med. Roman M. Herman, specjalista chirurgii ogólnej (I i II stopnia) i chirurgii onkologicznej, który posiada bogate doświadczenie w swoich dziedzinach medycyny zdobyte m.in. w Oddziale Chirurgii Gastrologicznej III Katedry Chirurgii AM w Krakowie.
Scanmed Szpital Św. Rafała oferuje na Oddziale Chirurgii Ogólnej leczenie żylaków odbytu na różne sposoby w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Stosowana jest tutaj nie tylko metoda Barrona, ale także metoda RFiTT Celon. Ponadto leczone są żylaki kończyn dolnych metodą skleroterapii i mikroskleroterapii oraz skleroterapii piankowej. Jednym z kadry lekarskiej jest tutaj dr n. med. Adam Wójcik, specjalista chirurgii ogólnej (I i II stopnia), który doświadczenie medyczne zdobywał m.in. w NZOZ Centrum Chirurgiczne Nowa Huta w Krakowie oraz na stażach, np. w Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej prof. Tadeusza Popieli (w 1988 roku).
Specjalistyczny Gabinet Lekarski dr Artur Jurczyszyn posiada ofertę metod leczenia choroby hemoroidalnej - nie tylko poprzez gumkowanie żylaków odbytu, ale także za pomocą metody Hemoron. Ponadto lekarz wykonuje tutaj anoskopie oraz zajmuje się leczeniem szczelin odbytu za pomocą dylatatora Kriza. Pacjentów przyjmuje dr n. med. Artur Jurczyszyn, specjalista chorób wewnętrznych (od 2000 roku) oraz hematologii (od 2007 roku). W zakresie swoich dziedzin odbył staże specjalizacyjne zagraniczne: we Francji (w 1995 roku) oraz w Londynie (w roku 1998). Doświadczenie zdobywał także w Polsce w Klinice Hepatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Specjalistyczne Centrum Medyczne Gastromedica oferuje z zakresu proktologii diagnostykę i leczenie schorzeń jelita grubego, odbytnicy i odbytu. Wykonuje m.in. zabiegi eliminujące hemoroidy tj. zabieg Barrona oraz usuwające zmiany okołoodbytnicze - krioterapia. Lekarzem zajmującym si takimi usługami jest dr n. med. Jerzy Sałówka, specjalista chirurgii ogólnej od 2010 roku, który z zakresu koloproktologii uczył się w II Klinice Chirurgii UJCM w Krakowie (po okiem prof. Hermana) oraz w oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. Stanleya Dudricka w Skawinie.